VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už zase zavírají malé pošty

Kořenov – Od 1. ledna 2011 měly přestat fungovat všechny tři pobočky České pošty v Kořenově, rozlohou největší horskou obcí v Česku.

4.1.2011
SDÍLEJ:

Česká pošta. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Holubová Jiřina

Obec Kořenov má kolem padesáti šesti kilometrů čtverečních. Léta tady fungují tři pobočky České pošty. Již v první pondělí letošního roku ale mohlo být všechno úplně jinak.

Na začátku prosince loňského roku totiž čekal Kořenovské šok. „Přišli na úřad z Krajského ředitelství České pošty a že všechny pobočky v obci k 1. lednu zruší. Už jen to, že nás o takovém razantním kroku informovali necelý měsíc dopředu, nám přišlo neseriózní,“ popsal Luboš Marek, starosta Kořenova.

Vedení obce se proti návrhu České pošty silně ohradilo a po jednání se podařilo odvrátit uzavření dvou poboček alespoň do 1. července 2011.

Jen v Dolním Kořenově od ledna funguje takzvané výdejní místo, kde si mohou obyvatelé mezi 17 a 18 hodinou poštu vyzvednout.

Ale co se stane 1. července? „Měly by být uzavřeny i obě zbylé pobočky v Polubným a Příchovicích. Snažíme se, aby i v těchto místech zůstala alespoň ta výdejní místa,“ vysvětlil Marek.

Kořenovské ale čeká ještě investice spojená s provozováním služeb České pošty. Obecní úřad na své náklady upraví prostory pro provoz pošty přímo na úřadě.

Za své vezme část místní knihovny. Od magického datumu má začít v nově vzniklých prostorách fungovat takzvaná centrální pošta. Vstup do pošty bude situován přímo z parkoviště u úřadu, vybudována bude i rampa.

A tak se knihovna již upravuje. Bude dočasně uzavřena a přesunuta do nových, menších prostor. „V souvislosti se zmenšením knihovny budeme nabízet knihy k odběru,“ povzdechl si starosta.

A to také ještě není vše. Obec bude muset patnácti sty korunami měsíčně jedno výdejní místo dotovat.

Vedení obce je s rozhodnutím České pošty již smířeno. „Vidíme to černě, pošta neustoupí,“ podotkl Marek. „Tak velká obec a pošta ji chtěla nechat úplně bez pobočky. To je zvláštní,“ dodal starosta.

Podobný problém řešili před lety i ve Skuhrově, kde chtěla Česká pošta zavřít jedinou pobočku pro Skuhrov a Huntířov. Místní lidé pod taktovkou Obecního úřadu podepisovali petici.

Odpor se tehdy vyplatil. Česká pošta nechala pobočku otevřenou. „Upravili pracovní dobu, která teď lidem více vyhovuje. A můžu lidem slíbit, že úřad bude dělat vše pro to, aby zůstala kamenná pobočka v obci zachována,“ vzkázala Jiřina Rybáková, starostka Skuhrova a Huntířova.

Pošta: zrušíme pobočky v dalších dvou obcích

Mluvčí České pošty Marta Selicharová informace o rušení poboček České pošty v Kořenově potvrdila. Zároveň připustila rušení poboček v dalších dvou obcích na Jablonecku. „Na Jablonecku probíhají jednání ještě ve dvou obcích. Vzhledem k tomu, že jednání jsou na začátku, nebudeme sdělovat jejich názvy,“ sdělila Selicharová.

Redaktoři Jabloneckého deníku obvolali úřady obcí v Pěnčíně, Skuhrově, Frýdštejně, Albrechticích, Loužnici, Zlaté Olešnici, Bedřichově, Janově, Nové Vsi, Držkově a Plavech. Ani jeden ze starostů o plánovaném rušení pobočky České pošty nevěděl.

Změny v České poště

Projekt změny – optimalizace - poštovní pobočkové sítě, který je naplánován do roku 2017 byl projednán se zakladatelem, ČTÚ i Svazem měst a obcí. Stávající počet míst s poštovní obsluhou se v cílovém stavu nezmenší, naopak jich bude po dokončení projektu více – dojde tedy k rozšíření poštovní sítě. V některých případech pouze měníme formu poskytování poštovních služeb.

Cílem projektu je především férové nastavení poštovní sítě tak, aby odpovídala požadavkům současné doby, tzn. vlastní pobočky by pošta měla mít především v místech, kde je největší koncentrace požadavků na služby České pošty. Současné nastavení sítě - až na drobné výjimky z 50. let minulého století - odpovídá poštovní síti z pol. 19. stol.! Česká pošta chce přizpůsobit poštovní síť skutečným potřebám svých zákazníků a zároveň je důležité zachovat kvalitu poskytovaných poštovních služeb.

"Celý projekt zavádíme nenásilnou formou, případné změny projednáváme s místní samosprávou, jsme přesvědčeni, že vše je pouze o dobré vzájemné komunikaci a zvyšujícím se počtem pozitivních příkladů změny, která v samotném důsledku zvýší kvalitu služeb pro větší počet zákazníků, než je tomu doposud," vysvětlila mluvčí.

Česká pošta počítá s několika typy míst s poštovní obsluhou. Jednou z nich je stávající pobočka České pošty, dále pak Pošta- Partner, v některých případech tzv. výdejní místo ( i tam, kde dříve nebyla pobočka vůbec) – s poštovní motorizovanou obsluhou. Pošta – Partner ve většině případů plnohodnotně zastupuje pobočku České pošty – příkladem může být Pošta – Partner na Božím Daru, která je i typickým příkladem výhod pro zákazníka. Na dřívější pobočce bylo otevřenou pouze několik hodin v týdnu, dnes místní infocentrum, pod které Pošta - Partner patří, má otevřeno denně od 8-19.00hod)

"Hlavním kritériem pro výběr pošt, které nahradí Pošty Partner či výdejní místa jsou tři – a to dostupnost pobočky zákazníkům, její spádovost a vybavenost lokality, kterou obsluhuje. Ekonomické ukazatele jsme nebrali v potaz jako první. Ekonomický pohled je sice důležitý, ale nejprve jsme se snažili na optimalizaci dívat z pohledu zákazníka," popsala Selicharová.

Hektický závěr roku v Kořenově

Závěr roku byl pro Kořenovské vůbec zkouškou akceschopnosti. Od 1. prosince totiž byla uzavřena i místní prodejna, kterou spravovala Jednota Liberec. „I tady jsme byli postaveni před hotovou věc. Přesto se nám podařilo v rekordně krátké době sehnat náhradu v Jednotě Nová Paka,“ popsal Luboš Marek.

Autor: Jan Sedlák

4.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projekt nového koupaliště v Jilemnici za 76 milionů korun, na kterém pracovalo několik let vedení města, se stavět nebude. Rozhodlo o tom místní referendum. Foto: vizualizace
8

Občané v Jilemnici řekli projektu koupaliště jednoznačně NE

Městské divadlo v Jablonci nad Nisou
EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřou dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech budou moci plnoletí občané ČR opět volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

Jablonec n. N. – V pondělí 23. října startuje na prosečských tenisových kurtech první halový turnaj zimního seriálu Českého tenisového svazu, Czech Indoor Futures.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Ženu nejprve okradl, pak ji v jejím bytě několikrát napadl

Jablonec n. N. – Jablonečtí policisté sdělili šestatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, kterých se v minulosti dopustil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení