Na Anenském náměstí jsou hotové práce na dešťové kanalizaci související s překopem vozovky a vyústění do Nisy. Správci sítí ještě pracují na rekonstrukci plynovodu a vodovodu. „Nečekaně se objevily části starých dešťových svodů do náměstí v havarijním a nefunkčním stavu. Správce plynovodu vyhloubil pod náměstím výkopy do normované hloubky, kde narazil na tyto historické svody,“ popsala mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Uzavírka Anenského náměstí potrvá do konce října. Do té doby dostane finální povrch v celé šíři vozovka v ulici Budovatelů a na náměstí.

Ukončení uzavírek v Jablonci

15. října - zprovoznění části ulice V Aleji
16. října - kruhová křižovatka Ostrý roh
31. října - Anenské náměstí a ulice Budovatelů

Ukončení prací na náměstí a ve zmíněné ulici přinese úlevu obyvatelům domů na objízdných trasách. Silnice v ulici U Nisy kapacitně nestačí a na výjezdu přes tramvajové koleje směrem na Liberec se tvoří kolony dlouhé i stovky metrů. „Projet Jabloncem je doslova noční můra. Nedejbože, když si potřebujete zajet přímo do centra,“ popsal jeden z řidičů, který objízdné trasy po městě absolvuje denně. „Auta popojíždějí mnohdy až od naší ulice krokem. Provoz je tady velmi hustý, to nepamatuji,“ doplnil místní obyvatel Petr Novotný.

Kvůli uzavřenému tahu mezi Libercem a Jabloncem trpí dopravními problémy i centrum města. Proto bylo rozhodnuto osadit křižovatku nad radnicí semafory, které jsou spuštěné v době odpolední dopravní špičky od 14 do 17 hodin každý den kromě víkendů.

Stavba dešťové kanalizace měla začít už na podzim loňského roku a počítalo se s tím, že křižovatka bude průjezdná letos na jaře. Tehdy ale proti rozhodnutí o stavebním povolení podala na poslední chvíli skupina místních podnikatelů odvolání. Nakonec se tu do země koplo až 16. března 2020.

Okružní křižovatka Ostrý roh bude otevřena v normálním provozu 16. října. Důvodem posunu uvedení křižovatky opět do provozu o pět dní je kolize s novým plynovodem, která nastala ve středu 16. září. Na Ostrém rohu se kříží čtyři ulice: Československé armády, Janovská, Želivského a Palackého. Nahradí je jednopruhový kruhový objezd, který umožní řidičům hladší a bezpečnější průjezd. Jedná se o společnou investici kraje a města.

Pokračující omezení

- uzavřen jeden jízdní pruh v ulici Pohorská ve směru na Tanvald
- uzavřena část ulice V Aleji
- uzavřen sjezd a nájezd na rychlostní silnici I/35 Rádelský mlýn

Stavět se bude dál v ulici V Aleji, stavba se od 15. října jen posune. Druhá etapa rekonstrukce ulice bude pokračovat po ulici Pražskou a také úsekem dole od ulice Pražská po Souběžnou. Předpoklad dokončení druhé fáze stavby je do konce října příštího roku. „Do poloviny listopadu 2021 by se měla upravovat zeleň, především vysazovat nová stromová alej,“ doplnil náměstek primátora Petr Roubíček. Staré stromy v ulici padnou. „Lidé mezi nimi parkovali a vozy narušovaly kořenový systém, což poznamenalo zdravotní stav stromů. Navíc takové parkování odporuje bezpečnostním normám,“ doplnil Luboš Kousal z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu.