Rada města Tanvald se shodla, že objekt je potřeba uvolnit pro jiné účely. „Hasiči ze Žďáru nemají zásahovou jednotku nejméně dva roky,“ říká Petr Polák, starosta Tanvaldu, pod který Žďár spadá. Město se tedy rozhodlo ukončit nájemní smlouvu a hasiči podle harmonogramu dnes předávají klíče od objektu.
„To víte, že nás to mrzí, ale mladé nemáme a nám ubude další starost,“ komentuje současný stav Jaroslav Kanický za místní hasiče. Páteční brigádou a naplněním kontejneru skončil nájem. „Naši tátové a dědové hasičárnu opravovali, my jsme ji rekonstruovali a přistavovali v 80. letech. Je v tom i kus nostalgie,“ říká Kanický.
Podle jeho slov ale objekt sloužil spíše jako klubovna. „Techniku nemáme, když jedeme na soutěž, kolegové nám rádi půjčí,“ popisuje Kanický. Těch pár setkání se členy bude od této chvíle probíhat v místní restauraci.
„Nyní rozhodneme, co s objektem dále, nějaké návrhy již máme, nic však není konkrétně zpracováno,“ uvedl Polák.
„Hasičárnu předáme a jsme moc zvědaví, co s ní má město za plány,“ konstatuje Kanický. Hasiči ze Žďáru měli i jiné problémy. „Dříve jsme sbírali šrot, což byl jediný zdroj našich příjmů, město na nás mělo omezené prostředky,“ řekl Kanický. Místní obyvatelé nosili na pozemek hasičárny kovový odpad a hasiči si ho brigádně třídili a prodávali do šrotu. To se ale několika sousedům přestalo líbit.
„Na úřad nám chodily stížnosti na stav pozemků kolem hasičárny,“ řekl Polák.
„Pomáhali jsme dostat šrot od domovů, někomu se to asi nelíbilo,“ dodal Kanický.