Turisty, kterých na známou památku v Českém ráji vyráží ročně kolem šedesáti tisíc, by ale práce nijak omezit neměly.

Polovinu ze zhruba milionu korun za rekonstrukce zaplatí město, zbytek pokryjí dotace, které se podařilo získat z ministerstva kultury a Libereckého kraje. Novináře o tom informoval turnovský starosta Tomáš Hocke. „Část oprav se týká torza zdiva u starého paláce, tam je určitě zajímavé se podívat na lešení a na to, jakým způsobem se vůbec řemeslníci k tomu skalnímu masivu a historickému zdivu dostávají. Je to taková adrenalinová záležitost," poznamenal Hocke.

Ve stejném místě se podle něj opravuje i schodiště. „Pracuje se i v konírně pod hradem pod biliardovým sálem, kde se pro návštěvníky otevře nový prostor," dodal starosta. Do konírny by se měla přestěhovat expozice modelů hradů a zámků Českého ráje, která je dnes v biliardovém sálu.

Na zpevňování skalních bloků pod hradem a zdiva se pracuje už několik let. Pády kamenů či kusů skal totiž v Českém ráji nejsou nijak výjimečné, v blízkosti Valdštejnu zaznamenali poslední větší sesuv v listopadu 2011. Obslužnou cestu k hradu tehdy zavalily tuny zeminy a kamení, zřítila se na ni část pískovcové skály. Nikomu se nic nestalo.

Valdštejn, hrad na mohutných kamenných blocích, založil kolem roku 1260 Jaroslav z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů z Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. V 18. století pozvedli hrad k nové slávě opět Valdštejnové, kteří zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal.

V této snaze pokračovali i noví majitelé Lexové z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Propojili krajinu sítí turistických cest, budovali vyhlídky nebo lázně Sedmihorky. Valdštejn byl navíc jako jeden z prvních hradů u nás zpřístupněn pro veřejnost.

Od devadesátých let dvacátého století se do obnovy hradu investovaly desítky milionů korun z rozpočtu města a dotací od ministerstva kultury a kraje. Přední část hradu je bezbariérová.