Závod Jizerské padesátky, který se v Bedřichově jezdí od roku 1968, má v záhlaví ročníku dvě čtyřky. A rekordní počet vyprodaných čísel. „Všech pět tisíc bylo vyprodáno. To se povedlo opravdu poprvé v novodobé historii závodu,“ potvrdil mluvčí Tomáš Leixner.

Závod tak naplnil svůj limit, který odpovídá jak kapacitě bedřichovského stadionu, tak i trati. „Chceme, aby počet účastníků respektoval místní podmínky. Rozhodně nejde o to, aby to tu vypadalo jako v hypermarketu před Vánocemi,“ doplňuje Leixner. I tak se počet lidí v Bedřichově zvýší o tomto víkendu patnáctkrát!

Další novinkou je hlavní sponzor, kterého po letech vystřídala ČSOB Pojišťovna. Ostatní ale zůstává při starém včetně trati, která prošla v uplynulých letech úpravami.

Organizátory neděsí ani předpovědi počasí, které zkraje týdne varovaly před výraznou oblevou.

Meteorologové hlásí klasickou oblevu

„Předpovědi počasí sledujeme s nervozitou už od října. Typická povánoční obleva, která přichází před koncem roku, se letos trochu posunula, ale bohatá sněhová nadílka v prosinci vytvořila dostatečnou sněhovou rezervu,“ uklidňuje sebe i závodníky mluvčí závodu.

Horší to bude letos s mazáním. Má být nad nulou, což znamená mazání tekutými vosky, klistrem. „Otázka je, co to udělá ve vyšších polohách, kde bude pravděpodobně nad nulou,“ popisuje loterii zvanou počasí Leixner.

„Vloni jsme promazala, letos se pořádně připravím,“ prozradila Milada Raslová, která kromě účasti v pětadvacítce bude závod také slavnostně zahajovat. Právě její manžel totiž patřil ke skupině horolezců z Expedice Peru.

Počasí v minulosti už mnohokrát zamotalo organizátorům hlavy. Čtyři ročníky musely být dokonce kvůli nedostatku sněhu zrušeny. Termín závodu v roce 1993 posunuli do března.

Na start se postaví i tradiční hvězdy

Na startu bude vedle domácího favorita Stanislava Řezáče počtvrté i slavný Nor Thomas Alsgaard. V první vlně závodu nebudou chybět další elitní běžci.
„Někteří už nyní trénují přímo v Bedřichově,“ potvrdil ve čtvrtek ráno Leixner.

Mapa tratě  44. ročníku Jizerské padesátky 2011

Na začátku stáli nadšenci

20. ledna 1969 – Malá skupinka horolezců z TJ Lokomotiva Liberec, kteří vyběhli se svými kamarády a kamarádkami z Bedřichova na hřebeny Jizerských hor, nevědomky položili základní kámen dnes věhlasného sportovního podniku.
1970 – Třetího ročníku se zúčastnili i horolezci, kteří o několik měsíců později zahynuli v Peru.
1971 – Závod již závod přídomek Memoriál Expedice Peru 70.
1978 – Desátého ročníku se zúčastnilo již 7 863 závodníků.
1993 – Z nedostatku sněhu byl závod přeložen na březen.
1995 – Závod zařazen do Euroloppetu.
1999 – Jizerská padesátka se stala součástí světové ligy dálkových běhů Worldloppet.
2001 – Vychází kniha Jizerská 50 od Jiřího Langera
2003 – Závod se poprvé jel jako součást FIS Marathon Cupu.
1988, 1990, 1998 a 2007 – Závod musel být z důvodu nedostatku sněhu zrušen.