„V zimě, a třeba při Jizerské Padesátce zvlášť, když přijedete pozdě, v Bedřichově prostě nezaparkujete, Vždycky tady pak kroužíme dokolečka," popisuje dvaapadesátiletý Karel z Liberce. Do Bedřichova jezdí pravidelně.

Letos tomu už bude jinak. Karla navede na volné parkoviště informační cedule. „Ty budou na všech příjezdech do Bedřichova a na všech parkovištích. Jsou to takové ty klasické cedule, které budou ukazovat obsazenost jednotlivých parkovišť," přiblížil Petr Holub, starosta horské obce.

I proto v Bedřichově tento týden jen tak nezaparkujete, začali tu s modernizací parkovacích míst. „Začínáme na Maliníku, koncem týdne by se měla dodavatelská firma přesunout na Centrál," vysvětlil Petr Holub.

V obci je na tisíc parkovacích míst, přesto v exponovaných dnech docházelo ke zmatkům.

„Starý systém byl opravdu starý a poruchový. Lidé měli problémy nejen zaparkovat, ale třeba i platit. Čtečka bankovek nechtěla brát navlhlé bankovky," přiblížil starosta.

A tak se výměny dočká vlastně vše, co se technického zázemí parkovišť týká. Software, hardware, kasy, ba i závory.

„Kasy jsou větší, bezpečnější. Parkující navíc budou moci zaplatit platební kartou bezkontaktně, tedy bez PIN," upřesnil Petr Holub.

Kromě informačních tabulí budou moci řidiči sledovat stav parkoviště i pomocí aplikací na chytrých telefonech.

Některým návštěvníkům se nelíbí ceny za parkovné, jsou prý vysoké. Podle starosty je to však jedna z mála možností, kde vzít peníze na údržbu magistrály, kterou doposud běžkaři využívají zadarmo.

NA MAGISTRÁLU

Obec sice má z parkovného cirka čtyři miliony korun ročně, podstatná část jde ale na údržbu tratí Jizerské magistrály. Ta je pro běžkaře zdarma, zaplatí si tak v podstatě svůj díl právě v parkovném.

Jizerskou magistrálu provozuje a upravuje Jizerská obecně prospěšná společnost, která úpravy financuje i z příspěvků obcí a měst v okolí trati.

Není zas takovou výjimkou, že se v zimě, zvláště při konání velkých akcí typu Jizerská 50 Bedřichov naplní až k prasknutí.

Třeba v únoru loňského roku musela obec ve spolupráci s policií připravit opatření. Na dopravu na příjezdových trasách i v centru obce dohlížela nejen místní Obecní policie Bedřichov a Janov, ale i dopravní policisté jak z Jablonce tak Liberce.

Na příjezdech do obce zaměstnanci úřadu i policisté rozdávali mapy s vyznačenými parkovišti.

„Víkendový dopravní kolaps v obci vznikl i proto, že Jizerské hory a Jizerská magistrála zažívají rekordní návštěvy. A běžkaři chtějí parkovat co nejblíže stadionu coby nástupním místě magistrály," popsal tehdy Petr Holub.