Čtyři muži měli co dělat, aby květináč s jalovcem přenesli na přistavený vozík. Tento jalovec je nejstarší bonsají ve střední Evropě, její stáří se odhaduje na 200 až 300 let, určitě jí je nejméně 230 let. Ode dneška do pondělí 6. července bude hlavním exponátem výstavy bonsají v areálu zahrady.

Jalovec čínský (Juniperus chinensis) pochází z Číny, Koreje a Japonska. Běžně dorůstá výšky až 15 metrů a šířky šesti metrů. Ten liberecký však takových rozměrů nikdy nedosáhne. Jako bonsaj se do Evropy dostal někdy kolem roku 1882 z Dálného východu. Už tehdy mu podle odhadů muselo být přes sto let. Rostlinu přivezl nadšený amatérský botanik hrabě Karl Stubenberg nejprve do Vídně, později ji věnoval svému bratrovi v Letohradu. Od tamního zahradníka ji později získal učitel Josef Kudláček, který ji v roce 1977 věnoval Botanické zahradě v Liberci.

Výstava bonsají je jedinou příležitostí rostlinu vidět, lidé se sice dostanou až k ní, na výstavě bude ale stálý dozor. Mimo jalovce, který patří botanické zahradě, budou na výstavě rostliny, které patří šesti libereckým pěstitelům bonsají.

„Bude tady kolem stovky rostlin," řekl hlavní zahradník Zdeněk Eichler. Návštěvníci budou mít možnost na výstavě obdivovat miniaturní borovice, smrky, duby, cypřiše a jalovce, ale také zajímavé pokojové bonsaje, většinou sukulenty. Zajímavou ukázkou je bonsaj rozmarýnu, která, jak podotkl Eichler, udělá parádu a ještě může posloužit jako koření.