Podkozákovská hasičská liga finišovala svou závěrečnou soutěží v Bozkově. Místní hasiči přivítali na svém novém areálu velice solidní účast, o poslední body se přijelo poprat 17 družstev žen a 37 kolektivů mužů.

Po celý den byla závodní dráha doslova v obležení diváků i přihlížejících soutěžících čekajících na své pokusy.

V kategorii žen nenechaly ženy z Vitiněvsi nikoho na pochybách, kdo je letos nejlepší. Jako jediné stlačily čas pod 18 vteřin a své letošní účinkování zakončily neuvěřitelným osmým vítězstvím.

Dobrou výkonnost potvrdily také ženy z Bratříkova a druhým místem potvrdily stejné umístění i v celkovém hodnocení seriálu. Naopak nedokončeným pokusem zakončily své letošní nepovedené působení obhájkyně loňského prvenství z Libuně.

Za zmínku stojí určitě i páté místo žen z Poniklé, které v rámci tréninku na Mistrovství ČR v požárním sportu jako jediné startovaly se širokými hadicemi a nenastartovaným strojem.

V kategorii mužů napověděl hodně o dalším vývoji již třetí pokus. Muži z Libuně předvedli téměř bezchybný výkon a časem 14,23 si vytvořili nový osobní rekord. Jak se ukázalo, tento čas je nyní i rekordem trati, protože po celou dobu soutěže se mu nikdo nedokázal ani přiblížit.

K vidění ale bylo velké množství kvalitních výkonů, vždyť na poslední bodované patnácté místo potřeboval Jablonec nad Jizerou dosáhnout výborný čas 16,75 vteřiny.

Přesto všichni s napětím čekali, jak se s výzvou Libuně poperou muži z Jinolic, kteří jako jedni z favoritů startovali téměř na závěr. Útok na hranici rizika jim ale nevyšel a nenasazený koš znamenal neplatný pokus a konec nadějí na celkové prvenství.

Velký úspěch proto zaznamenalo družstvo z Malé Skály, které se dokázalo procpat na druhé místo.

Krátce po skončení soutěže byl proveden slavnostní nástup, kde byly vyhlášeny nejen výsledky bozkovské soutěže, ale i celkové hodnocení Podkozákovské ligy. Nejlepší družstva obdržela z rukou hlavního iniciátora seriálu Romana Mráze medaile a hezké poháry, ale i opravdu hodnotné věcné ceny.

Podkozákovská liga letos zaznamenala velký růst obliby mezi soutěžními družstvy, průměrná účast překročila 47 startujících a i dosahované časy jsou na vysoké úrovni. Nezbývá než věřit, že stejný trend bude zachován i pro příští sezonu a poděkovat všem pořadatelům i soutěžícím za příjemně strávené chvíle na soutěžích.

Tři vítězné celky žen 1. Vitiněves, 2. Bratříkov, 3. Benešov u Semil

Tři vítězné celky mužů 1. Libuň, 2. Jinolice, 3. Kosmonosy

Výsledky Bozkov:
Ženy: 1. Vitiněves 17,62, 2. Bratříkov 18,61, 3. Podmoklice 18,94, 4. Jeřmanice 19,94, 5. Poniklá 20,36.
Muži: 1. Libuň 14,23, 2.Malá Skála 15,23, 3. Benešov u Semil 15,32, 4. Podůlší Béčko 15,46, 5. Podůlší A 15,54.
Celkové pořadí Podkozákovské ligy:
Ženy: 1. Vitiněves 87, 2. Bratříkov 81, 3. Benešov u Semil 66, 4. Podmoklice 63, 5. Libuň 53.
Muži: 1. Libuň 130, 2. Jinolice 125, 3. Kosmonosy 107, 3. Podůlší B 104, Jirkov 85.

autor Karel Čermák