Milión a dvě stě tisíc korun. To je částka, kterou ušetří město Železný Brod v příštích letech na Městské policii. Rozhodli o tom zastupitelé města, když odhlasovali snížení počtu strážníků z dvanácti na devět.

„Letos ušetříme devět set tisíc korun, protože musíme počítat s odstupným pro ony tři strážníky,“ vysvětlil André Jakubička, starosta Železného Brodu.

Zastupitelé měli přitom dvě varianty, když ta druhá počítala se snížením dokonce na šest strážníků. V tomto případě by ale městská policie nefungovala v nepřetržitém provozu a zastupitelé tuto variantu ani náznakem neprobírali.

„Dvanáct strážníků, to je prostě luxus, který si dnes nemůžeme dovolit,“ uvedl André Jakubička, starosta Železného Brodu.

Bezpečnost? Stejná

Počet devíti strážníků neznamená velký zásah do akceschopnosti. „Jsme schopni i v tomto počtu zajistit službu tak, že to lidé nepoznají,“ doplnil Pavel Hriník, velitel strážníků.

Městská policie bude v novém okleštěném složení přesto fungovat doslova na hranici možností. „Může se stát, že ve službě bude někdy jen jeden strážník,“ popsal Hriník, podle jehož slov bylo dvanáct strážníků ideálním počtem pro město velikosti Brodu.

Vedení radnice poukázalo na možnost spolupráce s místním oddělením Policie ČR. „Plánuji se společné hlídky třeba heren nebo konfliktních míst ve městě,“ uvedl Jakubička.

Spolupráci s touto složkou ale kritizoval Václav Horáček, bývalý starosta a současný poslanec.

Podle něj spolupráce Městská policie a Policie ČR nefungovala. „Nastane chvíle, kdy bude ve službě jeden strážník a dojde ke krizové situaci. Zřejmě sám nezasáhne,“ popsal nepříjemnou alternativu.

Proto navrhl snížení jen o dva strážníky. „Aby byl alespoň jeden člověk v rezervě, protože strážníci mají dovolené, jezdí na školení. Obávám se, aby město nehlídal jeden strážník každou chvíli, to by nemohli hlídat ani před oběma školami,“ navrhl Horáček. Tento návrh ale nakonec těsně neprošel.

Vedení radnice a Městské policie vyhodnotí fungování Městské policie po třech měsících provozu v okleštěném počtu. Ten má začít fungovat od začátku dubna, když tři ze strážníků dostanou výpověď již v pondělí. „Není to příjemné, ale nutné,“ doplnil starosta Jakubička. Ten strážníky ve čtvrtek dopoledne o rozhodnutí zastupitelstva informoval.

Městská policie podle velitele Pavla Hriníka bude i v počtu devíti strážníků schopna obsáhnout i akce typu Železnobrodský jarmark.

Devět strážníků pokryje ve městě nepřetržitý provoz městské policie.