Ve středu uctili na hřbitově památku bojovníků z 1. a 2. světové války za zpěvu žáku základních škol a skautů. Středeční večer od 19 hodin je v divadle slavnostní koncert k výročí osvobození města, Operní soirée s Jaroslavem Patočkou a manželi Lédlovými.

Během oslav je možné si prohlédnout tematickou výstavu ve foyer kina od 10 do 15:30 a v pátek je promítání československého filmu Alfréda Radoka Daleká cesta od 10.30 a 17 hodin. „Všechny nabízené kulturní aktivity jsou pro veřejnost zdarma,“ sdělila Veronika Vebrová z Informačního a kulturního střediska Železný Brod.

Letos oslavy pro mnohé zkalil fakt, že místní zastupitelé odmítli pořádání tradičního ohňostroje. „Nepořádat ohňostroj jsme odhlasovali již na březnovém zastupitelstvu,“ potvrdil místostarosta města Ivan Mališ. Sám byl spíše pro ohňostroj. „Jakým jiným způsobem připomínat osvobození? V souvislosti s ukončením 2. světové války se kladou věnce na hřbitov, kam kromě skautů a Broďanky nikdo nechodí. Sáhněme si do svědomí, kdo ze zastupitelů se těchto akcí účastní,“ apeloval na ostatní zastupitele.

Kompletní rekonstrukce čerpací stanice Orlen Benzina v Železném Brodě.
V Železném Brodě kompletně opravují čerpací stanici, myčka nebude

Většina jich ale byla proti ohňostroji, když pro jeho zrušení hlasovalo jedenáct zastupitelů z patnácti, dva se zdrželi a dva nebyli přítomni. „Mám rád přírodu, zvířata, vím, jaké negativní vlivy ohňostroje mají. Osobně je moc rád nemám,“ vysvětlil radní Tomáš Hartl.

Hned v prvních dnech po rozhodnutí se ale objevila petice části místních obyvatel, která žádala o jeho konání. „Zrušení této tradice považujeme za unáhlené, důvody uváděné na zasedání jsou dle našeho názoru irelevantní,“ stojí v textu petice, kterou připravil Libor Bryknar. Archy podepsaly více než čtyři stovky obyvatel.

„Jedná se o jednu z mála akcí společenského formátu, kde mohou naši volení zástupci a učitelé vysvětlil význam a účel ohňostroje, který se v našem městě nekoná 1. ledna, a vysvětlit význam připomenutí okupace a konce 2. světové války,“ vysvětlil Bryknar.

Sídliště Na Vršku a Liberecké a jeho zákoutí.
Problémový vnitroblok Na Vršku se služebny nedočká. Dostane aspoň kameru

Jakousi náhražkou měl být vystavený tank T34 zapůjčený z Muzea obrněné techniky ve Smržovce. Jenže tank, autentický s tanky, které osvobozovaly tehdejší Československo, není v dobrém technickém stavu. „Nemohli jsme ho zapůjčit z důvodu bezpečnosti. Za dva roky, až si budeme připomínat 80. výročí od konce války, tank bude pojízdný a brzdící, pak se můžeme domluvit,“ sdělil za muzeum Karel Janoušek.

Zastupitelům se nelíbila ani cena za pronájem tanku, která by městskou kasu přišla na 56 tisíc korun. Železnobrodští zastupitelé posvětili absenci ohňostroje i napodruhé. Tím zřejmě skončila tradice, kdy ohňostroj připomínal konec 2. světové války desítky let.