Deset měsíců byla Lucie Nosková bez práce. Pracovala v internetové kavárně, její job ale skončil. Na první pohled krásná usměvavá dívka. Některou práci jí ale nedovoluje vykonávat zdravotní stav. Když uvedla, že je invalidní, řada zaměstnavatelů ztratila zájem.

„Jsem moc šťastná, že mám zase práci,“ září Lucie a na stojany nasouvá jednotlivé druhy papírových sáčků do vysavačů. Je pátek, musejí s kolegyní Lucií Černohorskou přidat na rychlosti, obchod otevírají hned po víkendu.

„Já jsem dělala v prodejně bižuterie v liberecké Nise, ale neprodloužili mi smlouvu,“ svěřila se druhá z prodavaček Lucie Černohorská. Přiznává, že měla obrovské štěstí, novou práci získala po pěti týdnech. I ona má změněnou pracovní schopnost.

Aktivita s podporou úřadu práce

Jednoduché a stále dokola opakující se neměnné postupy. Nezbytnost ruční práce a zásahu člověka při drobné manipulaci. To je technologie jako stvořená pro více zdravotně handicapované v chráněných dílnách. Získat takové dlouhodobé zakázky je mnohdy nadlidský výkon.

Marie Svěráková problematiku uchopila z opačného konce. Práci dává těm, kteří jsou absolutně samostatní, ale to této kategorie také patří. Na vlastní papírenskou výrobu sáčků do vysavačů a filtrů napojila prodejny jako chránění dílny.

„Musím říci, že nám tady v Jablonci na Úřadu práce vyšli hodně vstříc. Prodavačky jsme hledali ve třech kolech výběrového řízení,“ vysvětlila Svěráková. Přece jen jde o práci s majetkem a penězi.

„Myslím, že jsme ale vybrali moc dobře,“ chválí obě děvčata podnikatelka a přes rameno je po očku pozoruje. Jedním hlasem ale dodává, že v současné ekonomické situaci otevírat obchod, aniž by získali dotace od úřadu práce na chráněnou dílnu by určitě nemohli: „Je to jediné možné řešení, jinak bychom to finančně neutáhli.“

Výdejna objednávek přes internet

„Když se vyrábí, musíme se také postarat o prodej. Přes obchodní řetězce to není vždycky optimální kšeft,“ vysvětluje ve vlastním nově otevíraném obchodě na jabloneckém Anenském náměstí. Je po Plzni druhý svého druhu a za nedlouho přibude i v liberecké Moskevské ulici.

Lidé jsou na kamenné obchody zvyklí a nejde se spoléhat jen na e–shop. „Ale právě v kamenných obchodech si mohou svou objednávku přes internet lidé vyzvednout,“ vysvětlila Svěráková s tím, že u nich najdou svůj „pytlík“ i majitelé vysavačů Lux či Vorwerk. „Do všeho, co se u nás vyrábí a co se k nám dováží,“ dodala Svěráková.

S papírem má celá rodina Svěrákových život spojený už desítky let. „Měli jsme prodejnu papírnictví,“ vysvětlila podnikatelka. V sortimentu chtěli nabízet také sáčky do vysavačů našeho výrobce, který měl v tu dobu na trhu zhruba pět typů. „No jo, ale oni by je dodali na tuny a my chtěli jen krabici. Tak jsme je začali vyrábět,“ přiblížila Svěráková pionýrské začátky jejich podnikání.

A jako průkopnice si připadají také obě mladé prodavačky, byť s podobnou činností už mají určité zkušenosti. V obchůdku bude každá „svou paní“ a na zákazníky se těší. Budou umět poradit? „Určitě. Luxování mám přece ráda,“ směje jedna z Lucií.