„Kolik kamer to bude a jaké konkrétní lokality budou sledovat, bude samozřejmě záležet na výši finančního příspěvku,“ řekl Deníku starosta Desné Marek Pieter.

Ve městě už v současné době jeden kamerový systém je, jenomže ani kamera v centru, ani ta na Černé Říčce nejsou napojené na městskou policii.

„Obě byly před časem nainstalované jako výstup projektu prevence kriminality Mikroregionu Tanvaldsko a jsou napojené na oddělení Policie České republiky v Tanvaldu, která pomocí nich sleduje především dopravní provoz. Pro nás je ale priorita někde jinde – v odhalování vandalismu nebo narušování občanského soužití,“ konstatoval Marek Pieter.

S tím, že centrum města kamery potřebuje, souhlasí i velitel desenské městské policie Miroslav Erlebach. „Největší problémy jsou právě tam. Stačí se podívat na věčně počmáraný podchod, a to je jen jeden příklad za všechny,“ poznamenal velitel desenských strážníků.

Vůbec nejproblémovějšími lokalitami jsou park v centru, park u základní školy, sportovní areál, nové vlakové zastávky či nádražní prostory v Desné I.

A nezůstává jen u graffiti. Za své hovoří fakt, že celá polovina trestných činů spáchaných na území Desné jsou krádeže.

„Zřejmě je to vlivem zhoršující se situace v sociální oblasti,“ komentoval před nedávnem Marek Pieter.

„A divíte se? Krást se bude v tomhle státě čím dál víc,“ suše konstatovala jedna z místních obyvatelek.

Podle starosty není pochyb o tom, že kamery budou platné. I ty dvě, ke kterým městská policie ani nemá přímý přístup, totiž pomohly odhalit už celou řadu trestných činů. „Pro příklad krádež auta, vloupání nebo i napadení,“ podotkl starosta.

Tímto dílčím projektem v rámci prevence kriminality Desenští pokračují v trendu, který nastolili už na podzim loňského roku, kdy město reagovalo na zvyšující se kriminalitu pořízením fotopastí. Sedmatřiceti tisíci korunami na jejich koupi přispěl Liberecký kraj.

Jde o malá nahrávací zařízení, která zloději či vandalové vůbec nemají šanci vidět. Výhodou navíc je, že se u nich nemusí řešit napájení a dají se donekonečna přemísťovat. Kde přesně v Desné tato malá zařízení číhají, pochopitelně prozrazovat nebudeme.

Město žádá od Ministerstva vnitra v rámci prevence kriminality finanční spoluúčast i na dalších dílčích projektech – zabezpečení pěti objektů dobrovolných hasičů, odstavná místa pro kola s uzamykatelnými stojany a mříže do oken městského úřadu.