Hlavním cílem města je rozšířit parkovací plochy, vybudovat nová dětská hřiště a parky, opravit silnice a zrekonstruovat veřejné osvětlení.

„Typickým problémem dnešních sídlišť jsou parkovací místa. Při výstavbě panelových domů se počítalo s úplně jinou statistikou. Dříve vyšlo jedno auto na tři rodiny, dnes má jedna rodina i dvě vozidla. Projekt proto počítá s rozšířením parkovacích míst na sto dvacet devět v Poštovní ulici a na sto dvacet tři v Krátké ulici. Tam vznikne řada parkovacích míst revitalizací prostranství bývalé čerpací stanice,“ konstatoval starosta Desné Marek Pieter.

Na obou sídlištích by měla přibýt i nová stání pro kontejnery a z důvodu vyšší bezpečnosti také zvýšené přechody pro chodce.

Realizace projektu vyjde podle odhadů na třicet až čtyřicet milionů korun. Město chce proto podat projekt do další výzvy Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

V současné době je projekt ve fázi pracovní studie, ke které se mohou vyjádřit i sami obyvatelé sídlišť. „Pakliže se sejdou konstruktivní návrhy, je možné do projektu zakomponovat změny,“ podotkl Marek Pieter.

Město nyní bude jednat s vlastníky pozemků v daných lokalitách kvůli převodu parcel do vlastnictví města. Město totiž připravilo projekt celoplošně, ale některé pozemky patří družstvům. V případě nezájmu vlastníků bude město řešit jen své pozemky.

„Případný převod by umožnil financování a řešení úprav i na těchto pozemcích,“ poznamenal desenský starosta Marek Pieter s tím, že majetkoprávní vztahy by mohly být drobným zádrhelem.

Záměr revitalizace u Poštovní a Krátké ulice vyplynul z dlouhodobého strategického plánu města pro období let 2007 až 2013. „O navrhované úpravy si v anketě řekli sami obyvatelé. Ti poukazovali hlavně na málo parkovacích míst,“ řekl Marek Pieter.

Podle něj si nyní všichni zájemci mohou navržené projekty prohlédnout a podat k nim případné připomínky u manažerky projektů a výstavby na Městském úřadu v Desné.