Špekouni, Másla, Dezorient Express, Pohoda Jazz, WC Pivson Praha nebo Zloprcci. Už samotné názvy některých týmů, kterých se letošních Euro Her Doksy zúčastnilo 120, dává tušit, že sportovní víceboj si k Máchovu jezeru přijíždějí závodníci hlavně užít. U jednotlivých disciplín, kterých šestičlenná družstva absolvovala během víkendu hned šestnáct, ale nikdo nic nevypouští. I když jde hlavně o zábavu, závodníci se perou o každý bod.

A když se to nepovede? Humor většinou vítězí. „No není divu, vždycky si říkáme, že to budeme pilně trénovat na všechny sporty, ale dostaneme se jenom ke kuželkám,“ komentuje nohejbalový výkon svého týmu Petr, který s kamarády dorazil z Prahy. „Ale v těch kuželkách jsme náhodou zaváleli,“ dodává se smíchem.

MOTIVACE

Na rafty dorazí v sobotu ráno první tým v civilu. Do sportovního se nestihli převléct. „Jdeme rovnou z diskotéky,“ hlásají směrem k rozhodčím. „Myslela jsem, že nic horšího než lezecká stěna mě už dneska nečeká, ale spletla jsem se. Ještěže ten veslařský trenažer máme až zítra,“ hodnotí více než kilometrovou trať pro rafty Monika z dalšího týmu. S časem spokojení nejsou. „Ale to vždycky bereme jako motivaci do dalších roků,“ dodává.

Je to vlastně taková malá olympiáda, i když zhuštěná do dvou dnů a s několika netradičními sporty. „Luk a šípy jsem držel poprvé, katastrofa,“ svěřil se Jarda z Krnova. Poprvé v životě si vyzkoušel i lezení v korunách stromů při jungle creeku. Nováčků je ale ve startovním poli čím dál méně, většina účastníků se vrací každý rok.A vracejí se rádi. Až tak, že nechtěli připustit, aby organizátoři letošní ročník vypustili, jak měli původně v plánu. Ti letos závodníkům připravili několik novinek, hlavně co se sportovišť týká. „Využili jsme nové moderní fotbalové hřiště za školou, a také horolezeckou stěnu, která vyrostla ve školní tělocvičně. Tu bude moci využívat i veřejnost,“ říká ředitel Euro Her Doksy Jaroslav Novák.

S průběhem letošního ročníku byl Novák velmi spokojen. „Hry byly perfektní, účastníci pohodoví, až asi na tři výjimky, pořadatelé a rozhodčí také perfektní,“ podotkl ředitel.

Přestože se žádnému domácímu týmu letos poprvé v historii nepovedlo vyhrát ani jednu z disciplín, na předních pozicích místní nechyběli, družstvo Salto Doksy skončilo čtvrté. Z vítězství se radoval tým Rychlý želvy před šesticemi s názvy Bedny a Laktát.