V Domu přírody Českého ráje, který brzy oslaví jeden a půl roku od svého vzniku, chystají s příchodem září celou řadu novinek. Přibudou naučné programy pro školy, víkendové dílny i přednášky s odborníky. Místní obyvatele potěší možnost výpůjčky knih.

V přízemí je nově umístěný knižní koutek. Dům navázal spolupráci s Městskou knihovnou Antonína Marka a v Dolánkách tak vzniklo kontaktní centrum, kde si lidé mohou knihy vypůjčit i bez průkazky. „V současnosti tu máme knížek padesát, další ale budou přibývat,“ slibuje pracovnice Domu přírody Jana Maryšková.

Největší novinkou je nabídka výukových programů pro první stupeň základních škol. Na výběr jsou čtyři témata. Žáci se interaktivní a zábavnou formou soutěží seznámí s bylinkami, zvířaty i památkami Českého ráje. Do budoucna se počítá s vytvořením programů i pro druhý stupeň ZŠ.

Stálá expozice instalovaná ve třetím patře bývalé školy v Dolánkách nabízí návštěvníkům vyčerpávající seznámení s jedinečností zdejšího kraje. Dům ale skýtá mnohem víc než to. Součástí budovy je kavárna a prodejna regionálních produktů. Mezi nimi jsou třeba háčkované hračky nebo ekologické plastové šperky. „Jeli jsme se sem s oběma dětmi podívat o prázdninách, když nebylo zrovna super počasí. Přestože jsou malé, moc si prezentaci zdejší přírody užily. Mne osobně potěšila i skvělá káva na terase, to přiznám,“ zhodnotila interaktivní prezentaci návštěvnice z Jablonce.

K dispozici je větší přednáškový sál, kde se konají komentované projekce a tvůrčí dílny pro děti i dospělé. V centru navíc o prázdninách instalovali také dvě fotografické výstavy – Toulky Českým rájem Vojtěcha Šťastného a Chlupaté království přibližující hmyz pomocí elektronového mikroskopu. O všech aktivitách Domu přírody najdou návštěvníci podrobnější informace na webu www.dumprirody.cz/ceskyraj.

V pátek 8. září se Domě přírody Českého ráje koná Můří noc s přednáškou a promítáním. Po setmění navíc proběhne lákání nočních motýlů na světelný zdroj a určování jejich druhů pod vedením Petra Heřmana ze Společnosti pro ochranu motýlů.

Jana Kepková