Stačí pustit čůrek vody a za chvíli se kolo vodního mlýna otáčí pořádnou rychlostí. Takovou, že by tomu člověk snad ani nevěřil.
Vedle si může návštěvník vyzkoušet, zda a na jak dlouhou dobu rozsvítí žárovky. Jak? Jednoduše: sedne na kolo a šlape.
Nejen tyto expozice čekají na návštěvníky v Elektrárně Mezivodí ve Velkých Hamrech Bohdalovicích.
Expozice obnovitelných zdrojů je připravena první návštěvníky přivítat již tuto sobotu 4. června. „Dělali jsme na expozicích půl roku. Jde vlastně o takový můj splněný sen,“ vypráví Tomáš Gärtner, duchovní otec muzea.
Expozice jsou rozděleny po částech. Začínáme větrem. minaturní model větrných mlýnů je ale poháněn další silou, silou slunce, přesněji řečeno silou světla žárovky, které rozpohybuje větrníky díky solárním panelům.
Nasvícení velkého solárního panelu zase uvede do pohybu autíčka autodráhy, nad hlavou se otáčí vrtule velkého, podomácku vyrobeného větrného mlýnu.
Ve skleněných vitrínách leží i stojí žárovky různých typů a tvarů. Dole se krčí svíčka a patrolejové lampy. Tato část expozice nese název Od svíčky k žárovkám.
Na stěně ale visí třeba i dobový plánek vodní elktrárny z devatenáctého století nebo krásně malované cedulky upozorňující na nebezpečí skryté v elektrickém proudu. „Pána, který je vlastníkem těchto cedulek, jsem tak dlouho uháněl, až mi je nakonec zapůjčil. Prý, aby ode mne měl už pokoj,“ popisuje s úsměvem Gärtner.
V přízemí expozice se nacházejí typy turbín, některé i schválně rozříznuté, aby bylo možno nahlédnout „do střev“. Návštěvník si může prohlédnout Bánkiho, Kaplanovu, Francisovu nebo Peltonovu turbínu. Jsme v části věnované vodě.
Hned vedle stojí věrná kopie bioplynové stanice. „K zastřešení jsme použili materiál, který se na stanice opravdu používá. Maketou je vlastně jen materiál biomasy,“ popsal můj průvodce. Biomasa ale vypadá jako „živá“.
Kráčíme k historické rozvodné stěně vodní elektrárny. „Na začátku minulého století malou vodní elektrárnu obsluhovalo třeba pět lidí. Dnes stačí jeden člověk na několik elektráren,“ říká Gärtner, když popisuje, co se s ktrou pákou a tlačítkem hlídalo.
Expozice se nachází v elektrárně bývalé továrny v Bohdalovicích, přímo v budově elektrárny. Turbíny tady stojí již od roku 1907 a stále je funkční. I tyto turbíny jsou součástí expozice.
Muzeum otevře poprvé v sobotu 4. června a poté bude otevíráno od středy do neděle vždy od 10 do 16 hodin. Vstupné vyjde bez rozdílu na třicet pět korun.
„Návštěvníci uvidí obnovitelné zdroje energie pohromadě. A mohou si i spoustu vyzkoušet,“ zve Gärtner.