„Kvůli očekávané vysoké poptávce ze strany občanů jsme se rozhodli zajistit k novému nákupnímu centru Rýnovka lepší dopravní dostupnost,“ uvedl generální ředitel ČSAD Jablonec Luboš Wejnar s tím, že k obchodnímu domu budou zajišťovat spoje v půlhodinovém intervalu.

Cestující do Želivského ulice budou přepravovat velkokapacitní a nízkopodlažní autobusy na linkách číslo 6 a 7. „Kombinací těchto dvou linek vznikne jakýsi okruh, který nabídne spojení, po kterém obyvatelé Jablonce již dlouho volali.

Přímého spojení se dočká sídliště Mšeno s poliklinikou, tramvajovou tratí do Liberce, oblastí Liberecké ulice a nemocnice, a to v obou směrech,“ vysvětlil dopravní specialista ČSAD Jablonec Pavel Jaško s tím, že autobusy budou v zastávce Želivského bez nutnosti přestupu přecházet z linky 7 na linku 6 a naopak.

Změny v dopravní obslužnosti se nejvíce dotknou obyvatel v sídlišti Janovská. Autobus s číslem dvanáct bude veden pouze v třicetiminutovém intervalu. Kromě dvanáctky budou moci využít cestující již zmíněnou linku s číslem sedm do zastávky Ostrý roh nebo ze zastávky na parkovišti u Penny marketu. „Dále jsme některé spoje linky číslo deset prodloužili do zastávky Rýnovice – samoobsluha,“ upřesnil Wejnar.

Těmito změnami v městské dopravě se zkrátí interval na páteřní trase mezi centrem města a sídlištěm Mšeno, a to na desetiminutový. I v opačném směru pojede za hodinu šest spojů.

Dojde k největší změně jízdních řádů za posledních třináct let
Desetiminutové intervaly nemohou být v obou směrech. Při cestě ze Mšena do města brání pravidelnému intervalu zatím nezavedené levostranné odbočení z Hasičské ulice do ulice Smetanovy. „Ke změně dopravního značení by mohlo dojít v polovině tohoto roku. Doprava v centru by se tak lépe rozmělnila a autobusy by již nemusely dělat okruh třídou Budovatelů,“ informoval jablonecký zastupitel Jindřich Berounský.

Nově také přibudou dvě linky. Jedna s číslem 26, která bude obsluhovat úsek z Janova do Hrabětic a linka 19, která bude jezdit z nádraží Jablonecké Paseky přes centrum na Žižkův vrch.

Stávající čtrnáctka bude v provozu jen o víkendech a namísto do Rýnovic, kam dopravu zajistí častěji jezdící šestka, bude mít konečnou na Horní Proseči. Obyvatelé Horní Proseče tak o víkendech získají spojení v pravidelných intervalech, okolo obchodů a nemocnice do centra města, kde budou navazovat i ostatní linky.

„Celkem tak autobusy ujedou o čtyři a půl procenta více kilometrů než dosud. Jak město zavede levostranné odbočení u radnice, počet kilometrů pro autobusy se opět zkrátí,“ dodal Luboš Wejnar.