Jablonečák v Antarktidě? A proč ne. Martin Bauer vyrazil s osmičlennou sportovní expedicí do Antarktidy. „Výprava realizovala několik cílů prvovýstupy na panenské vrcholy v pobřežní oblasti antarktického poloostrova, sjezd několika kopců na skialpech a splitboardu, slety z vrcholů na paraglidech, seakayaking,“ vypočítává Martin Bauer s tím, že velkým dobrodružstvím byla i plavba tam a zpět přes Drakeův průliv na šestnáctimetrové plachetnici.

Cvičení. Ilustrační foto.
V Jablonci si děti vyzkoušely Army test. Větší děti své normy nezvládly

Nejvýraznější prvovýstup (Bloody Nose) uskutečnili Marek Holeček a Miroslav Dub na vrchol Mount Wheat, Martin Bauer byl zřejmě prvním českým snowboardistou, respektive splitboardistou (na snímku), který zdolal a následně na prkně sjel několik antarktických vrcholů, některé slovenští borci Juraj Koreň a Mišo Sabovčík sletěli na ultralehkých paraglidech.

Z expedice vznikne i profesionální film a další dokumenty, protože členem výpravy byl i Tomáš Galásek, úspěšný sportovní filmař se spoustou techniky.

Jablonecký deník. Ilustrační foto.
KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručné zprávy

Expedice vyrazila na palubě plachetnice českého majitele z argentinského města Ushuaia v Tierra Del Fuego Ohňové zemi. Plavba přes Drakeův průliv trvá na podobné lodi zhruba pět a půl dne, zejména na zpáteční cestě zažili extrémní podmínky jednoho z nejdivočejších míst všech oceánů. „Poblíž mysu Horn foukal vítr až k 50 uzlům, což je zhruba devadesát kilometrl v hodině. Vlny dosahovaly k pěti metrům,“ popisuje Bauer s tím, že zážitky z plavby byly silné, navíc na zařízení plachetnice se porouchala spousta přístrojů i dalšího vybavení, polovinu posádky sužovala mořská nemoc.

V Antarktidě expedici počasí vcelku přálo, pouze dn trvala výraznější bouře. „Každý den jsme se při svých výpravách setkávali s tučňáky, tuleni, spoustou ptáků, na moři s velrybami či kosatkamim“ líčí Bauer. Zajímavé byly i treky a výstupy v argentinské Tierra del Fuego, kde plavba začala i skončila.

Slavnostní vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec Jablonecka za rok 2017 proběhlo 29. ledna v Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Na snímku uprostřd je biker Tomáš Slavík.
Tomáš Slavík vyhrál v Chile nejtěžší městský sjezd na světě