Paprsky. Takový název nese zdobná korunka pro vítězku osmadvacátého ročníku celostátní soutěže krásy Dívka roku, určené pro slečny od třinácti do patnácti let. Zrodila se v dílně české rodinné firmy ŠENÝR Bijoux z Jablonce nad Nisou.

„Jak korunku nejlépe popsat? Sluneční paprsky září z nebe a poté splynou s vodní hladinou,“ naznačila Olga Kopalová – Rynešová, majitelka firmy ŠENÝR Bijoux. Korunka, která váží tři sta gramů a tvoří ji české broušené křišťály, evokuje něžnou představu životadárných slunečních paprsků a průzračné vody.

Jaroslav Uhlíř navštívil obec Rádlo u Jablonce nad Nisou v rámci akce Zpívá celé Rádlo.
OBRAZEM: Zpívá celé Rádlo

„Slečny, které se klání Dívka roku zúčastní, září mládím, krásou a inteligencí. To přesně koresponduje s korunkou. Sluneční paprsky, jež jsou nositeli krásy a čistoty, se snoubí s inteligencí, ladností a citlivostí vody. A tak by to mělo být i s vítězkou soutěže,“ doplnila Kopalová Rynešová.
Dvacet devět špiček v nepravidelném designu pak znázorňuje rozmanitost a krásu paprsků. Korunka má stříbrnou povrchovou úpravu a několik dní se postupně rodila pod rukama vzorkařky Martiny Zajíčkové.

Rodinná firma ŠENÝR má tradici šperkařství již od roku 1900. Největší úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Korunkami od ŠENÝRU se pyšní vítězky České Miss z let 2011 až 2015 – právě tímto partnerstvím získala popularitu nejen u nás.

„Jako vždy je korunka zakončena exkluzivním patentem naší firmy – a sice zámečkem pro úpravu velikosti obvodu korunky, aby skvěle seděla,“ upřesnila majitelka jablonecké bižuterní firmy.

Komerční hodnota korunky není přesně vyčíslena, ale vzhledem k preciznosti zpracování a originalitě návrhu může činit až sto tisíc korun.
Letošní ročník klání Dívka roku se uskuteční 14. května v pražském Divadle Komedie. Ponese se v duchu tématu Pravěk.

„Cílem soutěže je zapojit dívky do programu pomoci druhým a zároveň podpořit vybranými financemi smysluplnou formou rodiny s vážně nemocnými dětmi. V roce 2012 jsme si vybrali Nadační fond Krtek, který pomáhá onkologickým dětským pacientům,“ uvedla produkční soutěže Kristýna Sklenářová. Patronkou soutěže je Gabriela Lašková (MISS Kratochvílová – pozn. red.), nynější moderátorka večerních zpráv TV Prima, která soutěží před lety také prošla.