Stovky lidí ve čtvrtek prošly chodbami jablonecké nemocnice a zavítaly na jednotlivá oddělení. Dopoledne patřilo školám, odpoledne veřejnosti. Lidé si mohli zvolit z třinácti pracovišť jedno i více, o které mají největší zájem a navštívit ho. V rámci Dne otevřených dveří byl vybraným hostům představen také ultramoderní ultrazvuk, který slouží k vyšetření mozku a cév.

„Jedná se o nejnovější přístroj, který zakoupila jablonecká nemocnice za tři miliony korun na kardiologické oddělení,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová. Jak zmínil vedoucí lékař jednotky intenzivní péče a kardiolog Tomáš Veiser, který přišel do jablonecké nemocnice z IKEM aby zde rozšířil a zavedl kardiovaskulární program, se jedná o nejlepší kardiovaskulární ultrazvuk na světě. „Slouží nejen pro vyšetření srdce, ale také pro vyšetření všech cév od hlavy až k patě,“ konstatoval vedoucí lékař.

Jedno vyšetření trvá zhruba půl hodiny a za den jich lékaři zvládnou deset až dvanáct. Ultrazvuk má řadu výhod, jednou z nich je bezpochyby objektivní důkaz nemoci. „Pacient má větší důvěru i k lékaři, když mu můžeme problém názorně ukázat,“ zmínil Veiser s tím, že cílem kardiovaskulárního programu není léčit infarkty, ale předcházet jim.

Další výhody přístroje jsou, že nabízí digitální archivaci, zkrácení doby vyšetření, přesnou diagnostiku a nebolestivé vyšetření bez nežádoucích účinků, které lze několikrát denně opakovat.

Česká republika patří mezi pět prvních zemí, kde se u lidí nejvíce vyskytuje infarkt. „Jelikož nemůžeme vyšetřit úplně všechny, máme vytipované rizikové skupiny. Mezi ně patří lidé s dušností, kuřáci, lidé obézní nebo s vysokým tlakem nebo diabetici,“ informoval Tomáš Veiser.

Kromě této novinky, která z organizačních důvodů nebyla přístupná veřejnosti, v jablonecké nemocnici zpřístupnili značnou část budovy. Návštěvníkům například v kapli promítli nový dokument o nemocnici. „Mile mě překvapil zájem ze strany dětí o tento dokument, který pozorně dvacet minut sledovaly,“ podotkla mluvčí nemocnice.

Dále sto padesát pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny využilo biochemické měření. Stan VZP byl před nemocnicí a na vyšetření se stála fronta. Téhož dne v kapli převzali stříbrné medaile dárci krve.