I v sobotu mohou lidé z Jablonce a přilehlých obcí nastoupit do svého běžného spoje MHD. Jen ho nebude zajišťovat Dopravní podnik měst Liberec a Jablonec (DPMLJ), ale výhradně společnost BusLine, která na Jablonecku zajišťuje i dopravu mezi obcemi. Lidé vlastně nic nepoznají, protože autobusy BusLine městskou hromadnou dopravu v Jablonci dosud zajišťovaly pod hlavičkou DPMLJ.

Dopravce vypověděl smlouvu s DPMLJ na provozování MHD v Jablonci i Liberci loni v létě, její platnost vypršela v pátek. Od soboty začíná platit nová smlouva mezi Dopravním sdružením obcí Jablonecka (DSOJ) přímo s BusLinem. „Zásadním krokem bylo oficiální sdělení DPMLJ, že z objektivních důvodů není schopen zajistit dopravní obslužnost v Jablonci a okolí,“ vysvětlil primátor Jablonce nad Nisou a místopředseda DSOJ Milan Kroupa.

Lety na saních 2013
V Plavech opět poletí saně

V Liberci sice většina řidičů společnosti přechází pod dopravní podnik, ale ten i tak nemohl kvůli nedostatku šoférů garantovat zajištění dopravy MHD v obou největších městech kraje zároveň. Nestihl domluvit jiného dopravce i proto, že výběrové řízení stále řeší antimonopolní úřad. To se Jablonci nelíbilo a město se rozhodlo jednat.

Nyní je vše jasné, lidé v Jablonci budou nadále využívat služby dopravce BusLine, který autobusy na linky nasadí v podstatě normálně, tak jako dosud.

„Občané na Jablonecku se nemusí bát, že v sobotu 26. ledna autobusy nevyjedou,“ popsal starosta Rychnova u Jablonce nad Nisou a předseda DSOJ Tomáš Levinský.

Jízdní řády zůstanou beze změn. Jediná změna nastane v případě papírových jízdenek, které už nebude vydávat DPMLJ.

Ty nebude nový dopravce uznávat. Cestující, kteří mají nakoupené jízdenky od DPMLJ v předstihu, si je budou moci v řádu několika týdnů vyměnit a budou o tom zavčasu informováni.

Automaty na jízdenky budou od soboty vypnuté. „Jízdenky budou k zakoupení pouze u řidičů autobusů, a to bez jakékoliv přirážky. Na Jablonecku je využívá přibližně 15 procent cestujících. V zájmu rychlého odbavení prosíme cestující, aby měli připravenou pro řidiče co nejpřesnější částku,“ popsal Milan Kroupa.

Ilustrační snímek
MHD v Jablonci? Vše směřuje k BusLinu

Situace v MHD v Liberci a Jablonci nad Nisou je nepřehledná od doby, kdy pod liberecký dopravní podnik přešlo i zajištění MHD v Jablonci a okolí. Spolupráce měla původně skončit letos na konci roku. Jenže přišla už zmíněná výpověď od BusLinu.

Jablonec si před dvěma lety založil firmu Jablonecká dopravní, která má MHD v Jablonci převzít. Firma zatím ale nevykazuje žádnou činnost, vede ji bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, kterého aktuálně trestně stíhá policie kvůli dotacím. Jablonecká dopravní má jabloneckou MHD zajišťovat od konce letošního roku.

MHD v Jablonci nad Nisou zajíždí i do okolních obcí: Bedřichova, Janova nad Nisou, Lučan nad Nisou, Pulečného, Nové Vsi nad Nisou a Rychnova u Jablonce nad Nisou.