Přestože se cena za ropu na světových trzích mírně snížila, JTR od příštího měsíce zdražuje. V nejvyšší kategorii stanovila cenu na 693 korun za gigajoule.
„Nakupujeme palivo za průměrnou cenu uplynulých šesti měsíců. Odráží se v tom vysoké letní ceny,“ zdůvodnil krok ředitel JTR Tomáš Balcar. Podle něj nastane za půl roku zřejmě opačná situace. „Cena tepla by mohla jít dolů, ale kurz dolaru zase stoupá,“ konstatoval Balcar.

Využít současné příznivé ceny paliva k nákupu navíc JTR podle Balcara nemůže. Nezásobují se. „Bereme přímo od dodavatele, ale on si určité zásoby dělá,“ potvrdil ředitel společnosti.

Zvyšující se ceně jabloneckého tepla v poslední době řekli dost lidé ze čtyř objektů na sídlišti Šumava. Od vedení JTR objekty odpojili a mají vlastní kotelny. Jejich rozhodnutí majoritní dodavatel jabloneckého tepla napadl na stavebním úřadě.

„Pokud se někdo chce odpojit, musí dodržet platný zákon, že neznečistí životní prostředí,“ podporuje zachování Centrálního zásobování teplem v nejvyšší možné míře zastupitelka a senátorka za Jablonecko Soňa Paukrtová.

Plynové lokální kotelny či tepelná čerpadla tento požadavek splňují, ale město má ve své územní energetické koncepci zahrnuty ještě další podmínky.

Dokaž, že tvé jiné teplo je výhodnější

Zákon říká, že, kde je síť Centrálního zásobování teplem (CZT), má majitel nové nemovitosti nebo při změně stavby povinnost se na ní připojit a také, že se nesmí odpojit. „V opačném případě musí například doložit, že stávající síť do určité doby zanikne, nebo je výrazně dražší,“ vysvětlil ředitel JTR Balcar.

Při žádosti o změnu pak musí vlastní nemovitosti předložit energetický audit, který budou posuzovat úředníci na odboru životního prostředí jablonecké radnice.

„Neztotožníme–li se s předloženým auditem, necháme vypracovat na vlastní náklady jiný audit,“ poznamenala zastupitelka Paukrtová.
S tímto materiálem ale nemusí zase souhlasit vlastník, který chce změnu. „Může to celé skončit až u soudu,“ připustil ředitel Balcar.

Podle něj sedmnácti zastupiteli odsouhlasená územní energetická koncepce nemá za účel zabránit rozpadu CZT nebo zvýhodňovat jednoho dodavatele, neboť podmínky jsou dané zákonem. „Město si může ale něco upřednostnit, neboť zákony nejsou napsány exaktně,“ míní Balcar.

Podle opozičních zastupitelů, vše, co člověka nutí, aby nakupoval teplo dráž, je špatné. „Nákupní ceny paliva jsou vysoké. Chápeme, že konečná cena tepla jde nahoru,“ uvedl Petr Beitl.

Dodal ale, že poslední rána odběratelům je zakázat jim odpojit se či nepřipojit. „Kdo připustí myšlenku jiného dodavatele tepla než je JTR je kacíř a měl by být upálen,“ rozčílil se Beitl.

Podle něj má město i jako minoritní vlastník páky pro vyjednávání s JTR, zejména v otázkách cenotvorby. „Dnes obhajují to, co nám v minulých volebních obdobích vyčítali. Teď totiž zjistili, o čem vlastně teplárenství je,“ dodal Beitl.