„Před několika lety jsme tomu domu říkali dům hrůzy. Prošel opravami, ale mnohé byty jsou v žalostném stavu,“ popsal primátor Jablonce Milan Kroupa. V bloku ve tvaru velkého L jsou jen typizované malometrážní byty, jeden jako druhý. Rekonstrukce prvních osmi bytů přijde na 1,9 milionu korun a začne ještě na konci března.

„Jde o standardizované opravy, zakázky malého rozsahu. Proto zadáme rekonstrukce přímo firmám, s nimiž má magistrát dobré zkušenosti,“ popsal náměstek primátora Štěpán Matek.

Ve všech bytech se opraví omítky, podlahy, koupelny, v nichž projdou výměnou zařizovací předměty a elektrické ohřívače vody. „Opravíme plynové rozvody a vyměníme topidla, staré kuchyňské linky a sporáky nahradíme novými, vchody do bytů osadíme protipožárními dveřmi,“ doplnil Pavel Kozák pověřený vedením technického odboru magistrátu.

V ulici Skřivánčí bude město opravovat tři byty za 823 tisíc korun bez DPH. Oprava pěti bytů v ulici Řetízková by měla stát něco málo přes jeden milion korun bez DPH.

Město letos plánuje opravit nejméně dvacet bytů s tím, že další rekonstrukce budou už většího rozsahu a musí tedy na ně být vypracován projekt a vše musí projít výběrovým řízením.

„Město má v majetku přesně 799 bytů převážně malometrážních. Proto chceme v některých objektech malé byty spojit ve větší. Taková situace nás čeká ve stejném bloku jako byty už připravené k rekonstrukci. Tři volné byty vedle sebe chceme propojit do jednoho,“ popsal Štěpán Matek.

Podle něj je poptávka po bytech v Jablonci obrovská, ostatně jako v celé republice. Některé z obecních bytových jednotek budou zrenovovány tak, aby se mohly pronajmout rodinám, které dlouhodobě pečují o osobu blízkou s handicapem, a rodičům samoživitelům. Z dalších bytů se stanou byty startovací a běžné byty k pronajmutí. „Právě segment bezbariérových bytů je v Jablonci zcela nedostatečný, to se budeme snažit rekonstrukcemi změnit,“ popsal náměstek primátora pro ekonomiku.

Vyšli vstříc seniorům

Podmínky pro přidělení městského bytu najdou zájemci na webu mestojablonec.cz. V letošním roce prošly jedinou změnou. Senioři, kteří budou nyní žádat o přidělení sociálního bytu, budou mít upravené podmínky. Zatímco dosud jejich příjmy nesměly přesáhnout 3,5 násobek životního minima, nově je hranice stanovená na 4,5 násobek.

Městské byty se vedení jabloneckého magistrátu rozhodlo začít rekonstruovat poté, co se přesvědčilo o jejich špatném stavu. „Prošli jsme asi deset bytových jednotek přímo v centru města. Překvapil mě jejich špatný stav,“ doplnil náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík.

Ještě na začátku 90. let měl Jablonec kolem 7000 městských bytů, většinu z nich však postupně prodal. Aktuálně tak město vlastní 799 bytů, z toho je 77 volných, převážně však v neobyvatelném stavu.