Propojením obou institucí by mělo vzniknout návštěvnické centrum a bižuterní komplex, jaký nemá v Česku obdoby. Cílem je připravit jedinečný zážitek pro návštěvníky města. Zatím tomu říkají „Bižuterní ostrov“. Měl by v sobě spojoval několik funkcí. Návštěvník by tu měl najít část výstavní, předváděcí, obchodní a výchovnou včetně moderního zázemí.

„Návštěvník by se v jablonecké části Křišťálového údolí měl dozvědět vše o historii místní sklářské a bižuterní výroby, prohlédnout si, jak v převážné většině rukodělné výrobky vznikají, co nabízí současní návrháři a místní firmy a bude si moci tyto regionální výrobky zde také koupit,“ popsal náměstek primátora David Mánek. Nejprve je ale třeba vytvořit dobré zadání pro architektonickou soutěž na podobu zmíněného centra.

Přístavba Muzea skla a bižuterie ve tvaru skleněného krystalu.
FOTO: Muzeum ukázalo vnitřek krystalu. Podle odborníků jde o unikátní stavbu

„Pokud chceme do jablonecké části Křišťálového údolí zapojit více budov než jen jednu, je třeba přemýšlet v souvislostech, jak se lidé areálem pohybují, kudy do něj vstupují a podobně. Jsem přesvědčený o tom, že bez nějaké formy architektonické soutěže to nepůjde,“ sdělil jablonecký městský architekt David Pavlišta. A tak začínají vznikat podmínky architektonické soutěže.

„Předpokládám, že se nyní sejdeme v užším kruhu a vytvoříme precizní zadání k jejímu vyhlášení,“ doplnil Mánek. Hotový projekt chce mít magistrát připravený k realizaci v polovině roku 2022. K dalšímu jednání se pracovní skupina Křišťálové údolí – Jablonec nad Nisou sejde opět v listopadu.

Projekt Křišťálového údolí (Crystal Valley) převzal Liberecký kraj v loňském roce od společnosti Preciosa. Jde o marketingový projekt, který má podpořit turistický ruch v kraji, sází cíleně na unikát zdejšího regionu – sklářství a výrobu šperků a bižuterie.

Sklářství v Libereckém kraji. Ilustrační fotografie.
Křišťálové údolí už se rýsuje. Na podzim přivítá turisty

Projekt nabízí návštěvníkovi kraje ucelený obraz o historii sklářství. Vždyť právě tady se před více než 150 lety narodil zakladatel světoznámé značky Daniel Swarovski. Jablonecká bižuterie také zásobovala trhy od východní Asie po Spojené státy. Připomíná i žhavou sklářskou současnost, kdy křišťálové lustry a svítidla z Preciosy a především z firmy Lasvit slaví obrovské úspěchy třeba na Blízkém východě.

„Bižuterní ostrov“ v Jablonci má být bránou do Křišťálového údolí. „Myslím, že je to pro nás velká příležitost prezentovat se jako město bižuterie a skla. Naše muzeum pak bude sloužit kromě samotné expozice také jako informační středisko,“ popsala už loni ředitelka jabloneckého muzea Milada Valečková.