Cena za komunální odpad bude v příštím roce v Jablonci o patnáct procent vyšší než letos. Shodli se na tom noví jablonečtí radní.

Městu totiž v příštím roce stoupnou výdaje v odpadovém hospodářství. Jednak vlivem inflace, a také kvůli rostoucímu množství tříděného a velkoobjemového odpadu.

„Pro srovnání letos Jablonečané vyprodukovali o dvacet procent více velkoobjemového odpadu než v loňském roce,“ uvedla Nikola Štěpánová z oddělení životního prostředí, která má na starosti odpadové hospodářství.

Letos je za nádobu o objemu 120 litrů při svozu jednou za týden stanovena cena 2272 koruny. Příští rok se ale bude rovnat částce 2613 korun. Při svozu kontejneru o objemu 1100 litrů pak cena vzroste ze současných 18690 na 21494 koruny. Při zdražení popelnic o patnáct procent tak bude muset město Jablonec dofinancovat odpadové hospodářství třemi miliony korun.

Přibývá odpadu a lidé také více třídí

„Náklady se zvyšují, protože objem odpadu vzrůstá. Máme více velkoobjemového odpadu a více třídíme,“ konstatovala vedoucí oddělení životního prostředí jablonecké radnice Jitka Lochovská.

Podle ředitele SKS Zdeňka Faistavera není zdražování nesmysl, ale nezbytnost. „Nutí nás k tomu i fakt, že se budou zvyšovat ceny koncových zařízení – skládky Košťálov a liberecké spalovny Termizo,“ vysvětluje Zdeněk Faistaver.

Jak dodává, upravovat se musely také ceny za práci s odpadem v pytlích. Zatímco dříve na jeho zpracování stačily dva pracovní dny, za poslední dva roky se množství odpadu natolik navýšilo, že nyní jsou na jeho zpracování potřeba minimálně dvě a půl směny.

Město chce zřídit další sběrný dvůr

Podle Jitky Lochovské chce město zřídit nový sběrný dvůr. Kromě toho současného v Proseči chce zlegalizovat ještě ten v Kokoníně.

„Nemůžeme snižovat počet stanovišť na sběr odpadu. Směsný odpad je v rukou obyvatel a my se domníváme, že nádob na něj by mělo být daleko více, než je nyní. Počet stanovišť na separovaný odpad sice ovlivnit můžeme, ale také máme pocit, že je jich potřeba více. V současné době není donášková vzdálenost k těmto místům ideální, chtěli bychom, aby lidé k němu měli blíže,“ konstatovala Lochovská.

Městský rozpočet v letošním roce počítal s třiceti miliony korun na odpadové hospodářství. Pro rok příští počítá oddělení životního prostředí s částkou přibližně o dva miliony vyšší.