Znamenají omezení dopravy i života obyvatel. „Výkopy jsou obtížné pro řidiče i chodce, bez nich ale není možné rozvody vody, plynu nebo kanalizace zrekonstruovat a bez funkční infrastruktury se v moderním městě 21. století nedá žít,“ vysvětlil náměstek primátora Miloš Vele.

Asi nejsložitější situaci budou zažívat lidé žijící ve věžácích v ulicích Na Roli a Hřbitovní. „Už teď tady jezdí dost nákladních aut kvůli stavbě v nemocnici. Teď mají rozkopat i ulice,“ popsal zdejší obyvatel Petr Koutný.

Opravené schody mezi ulicemi E. Floriánové a Pod Baštou.
V Jablonci panuje stavební ruch. Počítejte s omezením dopravy

Kromě plynu se tam bude rekonstruovat také vodovod a kanalizace. Síťaři s rekonstrukcí odbočí i do ulice Stavbařů. „Práce budou komplikované i proto, že je potřeba zajistit vjezd do areálu nemocnice, kde již byla zahájena stavba pavilonu intenzívní medicíny a celá stavba je obsluhovaná právě vjezdem ze Hřbitovní ulice. Podařilo se nám ale najít řešení, jak neomezit stavbu a zároveň umožnit práci síťařům,“ sdělil Miloš Vele.

Po skončení prací na sítích dostane jedna polovina ulice nový povrch ještě letos, druhý až v roce 2019, po skončení stavby nemocničního pavilonu. Následně se ve Hřbitovní ulici vybuduje chodník a zastávky autobusu. V ulici Na Šumavě plynaři rozkopou úsek asi 300 metrů od Švédské po Březovou.

Ilustrační foto.
KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručný přehled

V polovině června výkopy opustí a nastoupí správci kanalizační a vodovodní sítě. Kopat se bude nejen ve vozovce, ale i přípojky přes chodníky. „Jakmile síťaři skončí, dostane ulice na náklady města nový povrch a chodníky. V rozpočtu je na tuto akci připraveno osm milionů korun,“ popsala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Změny k lepšímu se dočká i Smetanova ulice v centru města. Jakmile plynaři během prázdnin dokončí práce ve výkopech, jednu řadu provizorních panelů nahradí asfalt.

Muž vytváří umělecké dílo z kmenu na dřevosochařském sympoziu, které pokračovalo 10. května v Desné na Jablonecku. Výtěžek z aukce děl letošního ročníku bude věnován na obnovu Riedelovy hrobky a na vybudování vyhlídkové plošiny v lokalitě Souš.
Další ročník Sympozia Desná zakončila dražba děl. Prodaly se za téměř 150 tisíc

Od června do konce prázdnin se budou s komplikovaným přístupem do svých obydlí kvůli rekonstrukci plynu potýkat obyvatelé atriových domů v ulici 1. máje. Odměnou jim ale bude nový chodník ze zámkové dlažby, navlas stejný jako ten o ulici výš, který nahradí letitou panelovou cestu.

Optické kabely dělníci pokládají v Bezručově ulici a také v ulicích Opletalova a Antonína Dvořáka. Výkopy se týkají zejména chodníků. Hotovo by mělo být do poloviny června.

Ilustrační foto.
KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručný přehled

Zároveň v Jablonci probíhají i opravy a výstavby nových chodníků – například v Prosečské, Rychnovské či Mozartově ulici. A opravy komunikací v majetku města – silnice ke kapličce na Dobré Vodě, další etapa oprav v Zahradní ulici v Pasekách a revitalizace chodníku a parkovacích stání v Podhorské ulici.