„Zájem o aplikaci očkovacích vakcín v posledních týdnech slábne. Důvodem je, že velká část populace je již proočkovaná, částečně i to, že lidé nyní čekají s registrací, aby jim aplikace 2. dávky nevyšla na termín dovolené. Proto není nutné, abychom k očkování využívali prostor sportovní haly. Chceme, aby nejpozději od září opět sloužila sportovcům,“ vysvětlil náměstek pro oblast humanitní David Mánek.

Jeho slova podporuje i statistika očkování v jabloneckém centru. „V týdnu od 21. června budeme první dávky aplikovat pouze od pondělí do středy. V dalších týdnech již počítáme pouze s jedním dnem v týdnu. V případě nárůstu počtu nových zájemců provozní dobu rozšíříme. Podávání druhých dávek však bude pokračovat od pondělí do pátku,“ popsal ředitel Nemocnice Jablonec Vít Němeček.

Odklad očkování není vhodný. „Pokud budou naši spoluobčané registraci a rezervaci pro první dávku očkování odkládat, budou mít v červenci a srpnu velmi omezený výběr termínů. Také bych chtěl veřejnost informovat, že v našem centru nyní aplikujeme výhradně vakcínu Pfizer/BioNtech, která je bezpečná a nemá žádná omezení – například věkem a podobně,“ vyzval Němeček. Dá se přitom předpokládat, že se na podzim počty nemocných covid-19 opět navýší. „Úplně se tomu nevyhneme, ale počty mohou být výrazně nižší a průběh onemocnění méně závažný, pokud bude populace co nejvíce proočkována.“

Ti, kdo se nechají očkovat, chrání nejen sebe, ale i své blízké. „Zejména seniory a chronicky nemocné, u kterých může mít toto onemocnění velmi vážný průběh. Jen pro představu – od loňského října bylo v naší nemocnici hospitalizováno přes dva tisíce pacientů s covid-19, více než tři sta z nich zemřelo,“ doplnil Vít Němeček.