Až do sobotních osmnácti hodin je možné v Jablonci na Mírovém náměstí, Podhorské ulici, náměstí Dr. Farského a přímo v Eurocentru nakupovat, prohlížet, mlsat či jen obdivovat. Jabloneckých Vánočních trhů se účastní více než stovka prodejců, kteří nabízejí vánoční dárky a zboží, pečivo, tradiční potraviny a nápoje, či přímé občerstvení. U Eurocentra navíc zájemci koupí i kapra. Prodeje začínají vždy v devět hodin ráno.

Ve čtvrtek také odstartoval na Mírovém náměstí doprovodný program, když zde vystoupily děti z místních mateřských a základních škol, ale i domů s pečovatelskou službou.

V pátek pak vystoupí od patnácti hodin Tomáš Kočko a Orchestr s folkrockovými úpravami koled, ve stejnou dobu začíná Petr Beitl, starosta Jablonce, nabízet tradiční Starostův svařák. Výtěžek z prodeje jde na jabloneckou pobočku sdružení Focus. V sobotu pak celkem čtyřikrát zahraje skupina Grál středověké písně, zájemci se mohou vyhoupnout do sedel koní Jezdeckého klubu Pohoda Kynest.

Živý betlém

V Železném Brodě oslaví poslední adventní víkend v pátek od 17 hodin. Na náměstí se tu sejdou poutníci do Betléma z řad členů Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické (Jednoty bratrské). Zde budou poutníci čekat na symbolickou hvězdu, za kterou zcela jistě dorazí i Tři králové.

„A ti nás pozvou za zpěvu koled na cestu do Betléma, ve skutečnosti jen na Brodec, ke kostelu Jednoty bratrské,“ Jiří Polma, kazatel církve.
U kostela, ozdobeného osvětlenou velkou hvězdou, bude na poutníky čekat Svatá rodina, tedy Panna Marie, svatý Josef a samozřejmě Ježíšek. A té se králové a poutníci pokloní. Na místě bude samozřejmě drobné občerstvení. Na zahřátí.

Zapomenuté tradice

Postava v bílém hábitu se škraboškou na obličeji se plíží ulicemi. Zastaví se u každého vchodu do domu a na práh ukládá úhledné balíčky. Ale nosila i metlu na neposlušné děti a sama ráda drobné dary přijímala.

Řeč je o Štědré bábě, starém vánočním lidovém zvyku, který podstatě zmizel v propadlišti dějin. V sobotu se ale vrátí. Ve vánočně vyzdobeném parčíku vedle kina Jas Járy Cimrmana v Tanvaldu rozveselí i mírně postraší především děti. „Ty hodnější podaruje nějakou maličkostí, zlobivé děti možná bramborou,“ přiblížila Veronika Hošková z Informačního centra Tanvald, které pořádá akci Sladké vánoce se Štědrou bábou.

Sváteční kouzlo, vůně svařeného vína, medoviny a sejkor kolem kina zavoní od 14 do 17 hodin. V kině pak na návštěvníky čeká bohatý sváteční program. Vedle kina pak lze obdivovat živý betlém s beránky a kozou.

Vánoční trhy jsou zde vyhrazeny především místním uměleckým řemeslníkům a výrobcům. Návštěvníci tu najdou perníčky, svíčky, stromky, věnečky, vánoční dekorace a ozdoby, ale i bylinkové čaje, malované sklo bižuterii či výrobky z Domu dětí a mládeže Ulita.

Od 14 hodin čeká v sále kina na nejmenší loutková pohádka O ztracených maminkách, kterou předvede soubor Veselé loutky z Jablonce.
O hodinu později dorazí herečka Slávka Hubačíková, která již s poudačkami především z tvorby spisovatelky Marie Kubátové, jež se zaměřuje na krkonošský folklór, projezdila již celou republiku“Svou úžasnou energií oživuje půvabné nářečí zdejšího kraje,“ zve Hošková.

V 17 hodin pak v kině vystoupí jablonecký dětský pěvecký soubor Iuventus, Gaude! s programem duchovních skladeb nebo českými i evropskými koledami.

Do Sladkých vánoc v Tanvaldu se mohou zapojit ale doslova všichni. Stačí, když v sobotu zanesou do kina malou ochutnávku vánočního cukroví, čímž se zúčastní soutěže O nejlepší tanvaldské vánoční cukroví.

„Ve hře jsou zajímavé ceny – nová kniha Příběhy jizerskohorských rozhleden od Marka Řeháčka, Jana Pikouse a Petra Kurtina a pěkný kalendář na příští rok,“ doplnila Hošková.