Jablonecké jubileum 150 let od povýšení na město lidé v sobotu řádně zapili. Na Mírovém a Dolním náměstí, stejně jako na Letní scéně Eurocentra probíhaly premiérové pivní slavnosti. „Mám z nich pozitivní dojem. Centrum města žilo jako už dlouho ne," řekl jablonecký primátor Petr Beitl.

Organizátoři neponechali nic náhodě a kromě dobrého piva připravili pestrou směsici hudby a zábavy. „Myslím, že první ročník slavností se povedl. Byla to úplně nová akce, takže jsme nevěděli, kolik přijde lidí, ale nakonec jich bylo hned několik tisíc," zhodnotil premiéru Martin Bauer ze společnosti Sundisk, která měla na svých bedrech kulturní program i samotnou organizaci slavností.

BAVILI SE VŠICHNI

Vzhledem k tomu, že slavnosti probíhaly hned na třech místech, každý si mohl vybrat podle libosti. Dolní náměstí bylo vyhrazeno rodinám. K dispozici tu děti měly výtvarné a bubenické dílny. Nebo se zde nejmladší návštěvníci zabavili některým z pohádkových představení. „Nejlepší byla ale šlapací auta," pochlubil se malý Vojta z Jablonce.

Pivní stany jste potom našli na Mírovém náměstí. Své produkty zde stejně jako na Letní scéně Eurocentra prezentovala hned trojice pivovarů, v čele s Pivovarem Svijany, jenž se ve spolupráci s městem a Sundiskem na akci podílel. „Vytočili jsme čtyřicet sudů piva. Nejvíce se v sobotu vypilo Svijanského Mázu, prémiového ležáku 450 a Zámeckého Mázu," informovala tisková mluvčí pivovaru Petra Winklerová.

S prvním ročníkem byl spokojený i obchodní zástupce Pivovaru Rohozec, Jiří Vedral: „Vytočili jsme odhadem dvacet sudů. Počítám, že kdyby nebylo takové teplo, bylo by to lepší, ale po organizační stránce nelze slavnostem nic vytknout."

TROPICKÉ VEDRO

Právě zmíněné vysoké teploty ovlivnily průběh slavností nejvíce. Odpoledne se počet návštěvníků dal počítat ve stovkách, kdežto večer už se jich tu tísnilo na několik tisíc. Centrum města doslova praskalo ve švech a svůj podíl na tom měla i známá hudební jména. Na Mírovém náměstí zazpíval Ivan Hlas se svou kapelou a Letní scéna hostila rockový nářez v podání dánských Blindstone a tuzemského Žlutého psa.

VZNIKNE NOVÁ TRADICE?

Vzhledem k tomu, že slavnosti přilákaly velký počet návštěvníků a sbírají pochvalné ohlasy s největší pravděpodobností to není naposledy, kdy se v Jablonci uskutečnily. „Věříme, že akce bude pokračovat i v dalších letech a stane se tradicí," dodala Petra Winklerová za Pivovar Svijany. To samé si přeje i samotný primátor Petr Beitl: „Je to věc, která by stála za opakování." Sám navíc ocenil i bezproblémový průběh celé akce.