Lidé se s tím sice smířili, nadšení však nejsou. „Bylo to lepší. Ve všední den jste tu nakoupili cestou do práce nebo o pauze, na „autobusák“ je to přece jen dál,“ říká úřednice nedalekého magistrátu. Právě kvůli místu a z toho plynoucího úbytku zákazníků už na trhy přestali jezdit někteří prodejci.

Lyžařská sezóna. Ilustrační foto.
Lyžařská sezona trvala pět měsíců. A někde stále trvá

Podle Jany Fričové z jabloneckého magistrátu se už městské trhy do centra vracet nebudou. „Ani se o tom neuvažovalo. Pozemek před Centralem totiž nepatří městu,“ připomněla. Jablonec se podle ní spíše snaží zkulturnit stávající prostory u autobusového nádraží. „Jsou tam stabilní stánky a dláždění,“ dodala.

To ale atmosféru příliš nepozvedlo. „Chybí to sobotní korzo, kdy jste se na trhu potkávali se spoustou známých a pak třeba zašli na skleničku do nedalekého Domu vína. Dnes přijedete na parkoviště autem, nakoupíte a rychle pryč,“ zmínila Alena Míčková.

Ilustrační foto.
Na alternativní školku se stojí fronty. Montessori rozšíří

NADĚJE TRVÁ

Podle vedení obchodního centra by to tak ale nemuselo zůstat napořád. Ředitel Centralu Aleš Stupka možnost vrácení trhů do středu města nezavrhl. „Uvažujeme o tom, ale zatím jsme nenašli provozovatele, který by zajistil kvalitní a dobře obsazené trhy,“ poznamenal.

Jablonecká radnice přitom pořádá tematické trhy na Velikonoce nebo při Podzimních slavnostech, které co do šíře a výběru sortimentu patří mezi ukázkové.

Tradiční Svatováclavská dražba beranů a farmářské trhy na Kozí farmě Pěnčín lákají díky doprovodnému programu množství lidí.
FOTO: Domácí zvířata a farmaření táhnou. Dokazují to trhy v Pěnčíně

To českolipské trhy mají tradici. Zákazníci tu najdou uzenáře se zabíjačkovými specialitami, mléko z farmy, český med i čerstvé pečivo či vajíčka.

Trhy se na Škroupově náměstí konají každý čtvrtek. Od 8 do 13 hodin je tu k mání zelenina i ovoce včetně sadby, nechybí široký sortiment regionálních řemeslných výrobků, pražená káva nebo ovocné šťávy. „V České Lípě se pravidelně střídá 40 pěstitelů, chovatelů a výrobců,“ sdělil organizátor trhů Libor Uhlík.

Ilustrační foto.
Tatrhy nabídnou skvělé jídlo, hudbu i pravý bleší trh

Nejvíc si pospíšili v Turnově, kde farmářské trhy odstartovaly už v březnu. Letos v květnu se tu ale výjimečně nebudou konat tradiční Staročeské trhy v muzeu. Důvodem je přestavba muzea kvůli nové horolezecké expozici a také větší úpravy přilehlého parku.