V nově otevřeném klubu jablonecké firmy Ralton byly poprvé prezentovány šperky, které v sobě nesou hluboký příběh. S nápadem přišla kubánská tanečnice a choreografka Doris Martinez, kterou s Jabloncem pojí její manžel zpěvák Ondřej Ruml. „Jedná se úplně první prezentování šperků dle nápadu Martinez, které jsou inspirovány kubánskou historií,“ uvedla manažerka Lucie Pastuchová.

ŠPERKY S PŘÍBĚHEM

Orishas jsou bohové náboženství Yoruba. „Toto náboženství pochází z Nigérie a Benínu. Odsud se na Kubu dostalo v době španělské kolonizace, kdy sem byli převáženy tisíce otroků,“ vysvětlovala cestovatelka Slávka Zajícová. Každý z bohů má svůj smysl, svůj atribut a své barvy. A právě těmi se inspiroval autor šperků jablonecký výtvarník Martin Pouzar.

„Návrhář šperků se do projektu opravdu ponořil. První měsíc celou dobu studoval toto složité téma,“ sdělil ředitel firmy Petr Svoboda a dodal, že za tvorbou šperku je spousta práce, kterou si většina lidí vůbec neumí představit. Náramky, prsteny a náhrdelníky tak v sobě spojují dvě zcela odlišné kultury a země. Do budoucna se kolekce budou dále rozšiřovat.

Jablonecká firma se může pochlubit například i spoluprací s takovou značkou jako je Versace. Slavnostního představení šperků se zúčastnilo mnoho zahraničních hostů zejména z Latinské Ameriky. „Šperky jsou módním doplňkem, nikoli náboženskou věcí. Přesto je zajímavé vidět reakce lidí, pro které mají hlubší význam,“ komentovala Pastuchová.

Během odpoledne proběhl tematický taneční workshop. Každý Orishas má totiž vlastní tanec. Na závěr večer proběhlo taneční vystoupení i módní přehlídka, kde se předvedlo celkem sedm modelek s novými šperky i originálními šaty. Ředitel Svoboda si celý projekt pochvaloval. „Doris Martinez mě naprosto okouzlila nejen svým tancem, ale také tím, že se do všeho pouští naplno. Navíc je skvělé, když pracuji s někým, kdo ví, co chce, přesně jako Doris,“ řekl.

Večera, který se nesl v kubánských rytmech se zúčastnil i umělec Alexandr Oniščenko, který na Kubě fotografoval. Prostředí svérázné země komentoval slovy. „Kuba, to je tanec, tanec, tanec a trochu rumu.“