„Úklid začne tradičně v centru a skončí v okolí Vrchlického sadů, v případě příznivého počasí potrvá devět týdnů," upřesnila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

„Ačkoliv jarní úklid začne v Jablonci až od 20. března, vzhledem k příznivému počasí jsme se s technickými službami dohodli na prvním předmetání už tento týden,“ upozornil jablonecký náměstek pro správu majetku Petr Roubíček s tím, že skutečné zahájení jarního úklidu závisí vždy na počasí.

„Zároveň bych rád požádal občany, aby se řídili oznámením o termínu úklidu, které TSJ vždy s předstihem vyvěšují, a přeparkovali včas svá vozidla. Právě to nám totiž každý rok úklid města značně komplikuje,“ vyzval Roubíček.Technické služby se tak musí na tato místa vracet a stává se, že není možný úklid vůbec. Dopravní značky s oznámením termínů úklidu budou TSJ rozmisťovat s týdenním předstihem. Auta, která zůstanou stát na místě, městská policie odtáhne.

Jablonecké Eurocentru zaplavila nabídka dobrodružství i odpočinku.
FOTO: Jablonecké Eurocentru zaplavila nabídka dobrodružství i odpočinku

Na úklid komunikací a chodníků pamatuje rozpočet 2023 částkou 17,5 mil. korun. „V té je zahrnutý jak úklid průběžný, tak i ten jarní včetně čištění uličních vpustí, sekání krajnic i úprav zeleně kolem značek,“ připomněl Martin Černý, vedoucí oddělení správy komunikací jabloneckého magistrátu.

Podle jeho slov se postup uklízení jednotlivých lokalit v Jablonci cyklicky posunuje. „Vždy se začíná v centru, k němuž se letos připojí okolí přehrady a ulice Palackého. Následovat bude oblast Vrkoslavic, Dobré Vody a Kokonína, Žižkova vrchu a ulice Na Vršku. Dále se úklid přesune na Bártlův vrch a oblast kolem Novoveské ulice, Proseče, Šumavy a Jabloneckých Pasek. Začátkem května bude následovat oblast Rýnovic, Lukášova a Mšena a vše zakončí úklid kolem nemocnice a Vrchlického sadů,“ vypočítal Černý.

„Připravené máme dva kropící vozy na mytí komunikací a parkovišť, tři zametací stroje a pro letošní rok jsme si vypůjčili také stroj na zametání chodníků. Ten využijeme na úzké chodníky, které jsme dosud museli uklízet ručně. To by mělo úklid značně zrychlit,“ dodal jednatel TSJ Jaroslav Knížek.