Průjezd a parkování u jabloneckého plaveckého bazénu je výrazně bezpečnější. Ulice Svatopluka Čecha, která protíná parkoviště u bazénu, má od června nové dopravní značení. Komunikace je nově značena jako obytná zóna, jsou na ní prahy a změnil se rovněž systém parkování. Celkové úpravy komunikace město vyšly na 1,4 milionu korun.

Vlastně stačilo málo – vystavět trvalé zpomalovací pásy, označit místo cedulemi obytná zóna, odstranit svodidla a upravit parkovací stání. „Dopravní situace zde bývala opravdu neutěšená. Zejména v odpoledních hodinách, kdy na sportovištích probíhají dětské kroužky a dochází tak k velkému pohybu osob i automobilů,“ popsal náměstek primátora Štěpán Matek. Parkoviště u bazénu totiž využívají i rodiče dětí, které chodí do nedaleké Sportovní haly, jež s bazénem tvoří propojený areál.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Jablonecko: O evropském právu i jablonecké přehradě

Průjezdná silnice je z obou výjezdů z parkoviště osazena stavebními zpomalovacími prahy a cedulí obytná zóna, která značí, že auta zde mohou jezdit rychlostí maximálně 20 kilometrů v hodině. Navíc se překreslením podařilo navýšit kapacitu parkovacích míst. Nově jsou i podél silnice Svatopluka Čecha. „To je asi nejlepší změna. Kolikrát jsem zvláště odpoledne neměl kde zaparkovat. Teď po změně je místo vždy,“ popsal Pavel Kousal z Jablonce, který sem vozí dceru tři dny v týdnu.

Návštěvníci bazénu i haly si změny pochvalují. „Konečně to někdo inteligentně vymyslel,“ pochválila třeba Klára Ládková. „Velká pochvala za řešení. Má to smysl,“ doplnil David Preisler, kterého první den po změnách překvapily úpravy natolik, že autem skoro najel na nový vyvýšený ostrůvek.

Z komunikace zmizela svodidla, která sváděla některé řidiče k tomu, aby si zkracovali cestu ulicí Mánesova do ulice Palackého a opačně na komunikaci U Přehrady. Nové dopravní značení je i u sjezdu od Městské haly, kde je umístěna značka – dej přednost zprava.

Přechody pro chodce jsou na vyvýšených retardérech. „Prostor mezi plaveckým bazénem a sportovní halou je tak pro děti i dospělé bezpečnější,“ doplnil Matek.

Regionální potravina Liberecký kraj 2019.
Krajská soutěž Regionální potravina zná svých devět vítězů

Úpravou prošla i autobusová zastávka, která je přizpůsobena nízkoprahovým autobusům MHD. Pro cestující pak bude nástup i výstup snazší.

V loňském roce prošel rekonstrukcí i samotný městský bazén. Velká oprava, první od roku 2001, zahrnovala především rekonstrukci střechy a výměnu topení. Vznikla i nová zasklená terasa směrem k letní zahradě, opravou prošly i mozaikové obklady a dlažba. Práce vyšly na téměř 40 milionů korun. Výměna radiátorů a rozvodů topení stála 3,7 milionu.

Ve druhé etapě rekonstrukce bazénu má dojít ke kompletní výměně vzduchotechniky v celém objektu. Realizace je naplánovaná na rok 2020.

Městská společnost Sport Jablonec má s areálem velké plány. „Rádi bychom vybudovali ještě jeden bazén, který by zejména v zimě odděloval sportovní a rekreační část návštěvníků,“ popsal jednatel společnosti Milan Matura.

Dětské hřiště v Čelakovského se dočká nového povrchu.
Dětské hřiště v Čelakovského se dočká nového povrchu