Dohoda a korektní rozluka. Tak nazývají převedení akcií majoritního podílu v Jablonecké teplárenské a realitní (JTR) z MVV Energie CZ na město Jablonec oba smluvní partneři. Shodě za více než dvě stě dva milionů korun předcházely dva roky vyjednávání, ale i žaloby a hrozby arbitráží.  Situace začínala být vyhrocená. „Dnes jsme s výsledkem přesto spokojeni," konstatoval předseda představenstva MVV Energie CZ Václav Hrach.

Z radnice se tedy stal podnikatel v teplárenství?  V žádném případě. „Podíl se 198 akciemi jsme koupili proto, abychom  nechali soustavu centrálního zásobován teplem řízeně rozpadnout na menší a efektivnější celky," prohlásil primátor Petr Beitl.

Teplo a teplou vodu do domácností ale zabezpečit chtějí dál, lidé nemusejí mít proto obavy. Revitalizace by měla podle odhadů přijít na zhruba půl miliardy korun.

Domácnosti a podniky, které teplo z JTR odebíraly a odebírají by podle náměstka primátora Miloše Veleho měly ušetřit. Korunu? Desetikorunu? Desítky korun? I hrubému odhadu se náměstek bráni. Jablonecké teplo je totiž  nejdražší v republice. „V druhé polovině srpna budeme mít finanční plán. Z toho vyplyne cena tepla," konstatoval Vele.

Z městské kasy při předání akcií odputovalo na účet bývalého vlastníka akcií 62,6 milionu korun. Zbývající peníze chtějí uhradit z dekapitalizace společnosti jako druhou splátku. „Mělo by to být do konce tohoto roku," dodal Vele. JTR město převzalo se 160 miliony korun na účtech.

Zhruba do konce roku bude mít teplárna krizové vedení. V jeho čele by měl stát spolumajitel společnosti Loyd Group Pavel Spilka.