Jilemnické koupaliště původně sloužilo jako nádrž na plavení koní, deset let je však již místo zavřenéa postupně chátrá. Skrz oplocený pozemek a řetěz jsou vidět pouze pozůstatky nádrže zarostlé plevelem a trávou. „Město se snaží o vybudování koupaliště v podstatě celých deset let, během té doby probíhaly realizace jednotlivých částí projektu,“ vysvětluje starostka Jilemnice Jana Čechová.

NEDOSTATEK VODY

Přestože byly snahy zachránit původní koupaliště a pouze ho opravit, úbytek vody tuto variantu smetl ze stolu. „Největším problémem je nedostatek vody. Původně byla nádrž napájena skrz čerpadlo z Jilemky. To ovšem není nyní možné,“ uvádí Čechová. Dle odborníků je současná nefunkční nádrž příliš velká, aby z ní vzniklo průtokové koupaliště. Podle výsledků vrtu by ovšem bylo možné naplnit nádrž menší. Dle projektu města by tak mělo vzniknout koupaliště o rozloze přibližně 550 metrů čtverečních, jehož základem by byla nerezová vana, ta je nejdražší částí projektu. „Cílovou skupinou tohoto projektu jsou rodiny s dětmi. Koupaliště tak musí být jednak bezpečné, jednak v něm musí být čistá voda bez bakterií,“ říká starostka.

SEDMDESÁT MILIONŮ

Proti velikosti a ceně projektu se ovšem postavili místní. Cena 76 milionů korun je dle nich plýtváním městských peněz. Radnice navíc na projekt nezískala žádnou dotaci, celkovou částku by tak musela uhradit ze své kapsy. „Je zde velký nepoměr mezi cenou a řešením. Plánovaná rozloha koupaliště je podle nás zcela nedostačující,“ sděluje zastupitel Vladimír Richter.

„Proti nerezovému koupališti je obecně velký odpor,“ komentuje další zastupitel Evžen Malý. Petici proti městskému projektu podepsalo na 1 177 občanů Jilemnice. „Náš návrh zahrnuje koupaliště jako součást víceúčelového areálu, který by byl využíván od května až do října. Rozměry koupaliště by přitom byly asi pětkrát větší a cena poloviční. Zároveň bychom zachovali přírodní podobu koupaliště,“ vysvětluje Richter.

NÁVRH BEZ PODKLADU

Dle starostky ovšem tento návrh vznikl bez jakéhokoli projektového podkladu a je nereálný. O budoucnosti koupaliště tak mohou rozhodnout obyvatelé Jilemnice za několik dní. Referendum proběhne současně s volbami, a to v pátek 20. a v sobotu 21. října. Své hlasy tak budou obyvatelé házet hned do dvou uren. „Do všech pěti volebních okrsků umístíme speciální urny a lístky,“ říká starostka Jilemnice.

Aby referendum bylo platné, musí se ho zúčastnit alespoň 35 procent voličů a z toho alespoň 25 procent hlasů musí být stejného názoru. Jinak bude referendum neplatné. Přestože projektová dokumentace městem navrhované podoby koupaliště je již hotová, probíhá výběrové řízení na dodavatele a dokonce bylo vydáno stavební povolení, referendum může vše změnit.  „Myslím si, že by bylo potřeba vybudovat větší koupaliště než to, které navrhuje ve svých plánech město,“ myslí si Mirka Koudelková z Jilemnice.

PTALI JSME SE…

Má podle vás smysl stavět v Jilemnici koupaliště dle městského projektu?

Jana JehličkováJiřina Jehličková: Určitě je to velmi potřeba. Myslím si, že je to názor většiny místních. Například sportovní areál Hraběna podle mě takové využití mít nebude. 

Petra KuříkováPetra Kuříková: Podle mě výstavba takového koupaliště není nutná. V Mříčné a Kruhu jsou koupaliště, která se dají využít. 

Zuzana MalíkováZuzana Malíková: Podle mě dražší varianta koupaliště moc smysl nemá. Rozumnější je ais ta levnější možnost. Upřímně osobně moc nevyužívám ani místní bazén.

Daniel KřikavaDaniel Křikava: Myslím, že taková částka peněz by se dala v Jilemnici investovat daleko lépe. Navíc žijeme ve městě v horách, koupat se tu dá poměrně krátkou dobu. Další koupaliště jsou navíc nedaleko.