K desítkám či stovkám památníčků, pomníčků či křížků rozsetých po Jizerských horách přibylo oficiálně ve čtvrtek na cestě mezi osadou Jizerka a Smědavou, nedaleko Promenády, další krásné zastaveníčko s nádherným výhledem na vody přehrady Souš.

Odhalili ji na počest dobré práce bývalých a současných lesníků hejtman Martin Půta a dlouholetý šéf lesních závodů Nisa a Frýdlant Petr Žaba. Slavnostní akt se uskutečnil u příležitosti tradičního setkání lesníků – seniorů.

Na desce je napsáno: Památce jizerskohorských lesníků, kteří navzdory nepřízni doby svou prací dokázali, že jsou zdejší lesy stále zelené.

K tomu je zde citován první generální ředitel československých státních lesů a statků Josef Opletal: „… jest proto povinností lesníků, aby své zkušenosti stavěli před oči svým následovníkům, jejichž údělem bude pěstiti dále to, co slouží lesu ku prospěchu, a vyvarovati se našich chyb."

Slavnostního odhalení se zúčastnilo na padesát zasloužilých lesníků – nejen důchodců. „Pamětní deska patří lesníkům, kteří v období minulých desítek let dobře hospodařili nejen v lesích Jizerek, ale v celém Libereckém kraji. Je připomínkou a poděkováním těm, kteří o naše lesy pečovali celý život," řekl při zahájení Ludvík Řičář, ředitel Lesů ČR v Liberci.

Petr Žaba zavzpomínal na doby minulé: „Řešili jsme obaleče, hnojení, těžbu, emise, nedělní brigády. Byla to doba složitá až tragická, ale postupně se začalo dařit osazovat Jizerky původními dřevinami. Dnes už skoro nikdo nepozná, že tu byly holiny a suché stromy. Zabránili jsme zejména erozi půdy a za každou cenu jsme zalesňovali, což se, jak je vidět, vyplatilo."

Díky lesníkům jsou Jizerského hory opět zelené. „Z dětství si také pamatuji, jak v knize Miloslav Nevrlý představuje nejrůznější, tehdy pro mne tajemné pomníčky a památníky, a je dobře, že nyní k nim přibyl další, věnovaný právě vám – lesníkům. Návštěvníci hor si zde připomenou, že zdravé Jizerky nejsou jen náhoda," zdůraznil hejtman Martin Půta.

Mezi pamětníky byl i šestasedmdesátiletý bývalý lesní technik a později správce toků Lesů ČR v oblasti od Děčína po Semily Pavel Hlaváček, pracoval tu od roku 1958: „Na vojně jsou sloužil v Liberci a zůstal jsem tu, ač pocházím z Moravy. Byla to jiná, ale krásná doba. Nikde moc lidí nebylo, sem tam turista, až později začali přibývat lyžaři. Cesty zde takřka nebyly, jen zde pracovali koně, a my jsme se mezi nimi jako technici pohybovali na motocyklech, já na Jawě 250. Byla skvělá."

Pavel Hlaváček se v Jizerkách pohybuje každý den, i když je už deset let v důchodu.  Nachodí denně minimálně šest kilometrů. „Z lesů se neodchází," podotkl.