V Jizerských horách se po zimě opět rozeběhly práce na opravách turistických stezek. Sníh již dovolil nastoupit stavbařům na naučnou stezku vedoucí z Oldřichovského sedla a z druhé strany na Oldřichovský špičák. V těchto místech obnovují dožilé stupy a přidávají nové tam, kde je to potřebné.
Návštěvníkům Jizerských hor by měly pomoci i dřevěné schody, které usnadňují výstup a v jiných částech hor zas fošnové chodníčky které překlenují podmáčená místa. Jeden cca 116 metrů dlouhý je již prakticky hotový u lomu Hraničná nedaleko Janova nad Nisou. Podle potřeby jsou budovány i svodnice, které zabrání erozi a ničení cest vodou.
Práce obnovili i u studánky Karlov nebo na odpočívadle U Švédů. „Jsme rádi, že nám letošní zima dovolila zahájit práce již nyní, neboť podmínky dotace stanovují konečný termín realizace již na konec června," říká Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor.
Celý projekt, na kterém spolupracují Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor a Společnost pro Jizerské hory, zahrnuje celkem devět turisticky atraktivních lokalit a krom již zmíněného se dotkne též stezky na Frýdlantské cimbuří a Polední kameny, výstupu na Paličník nebo zamokřelé Umrlčí cesty.
V loňském roce již byla z větší části dokončena výstupová trasa na Ptačí kupy a navazující cesta na Holubník. Vše probíhá za dohledu zástupců Správy CHKO Jizerské hory a Lesů ČR. „Po pečlivé konzultaci s odborníky jsme vytipovali taková místa, která již byla ve špatném stavu a pro návštěvníky hor mohla být nebezpečná, jinde zase doplňujeme chybějící či obnovujeme dožilé prvky jako jsou různé schůdky, stupy, dřevěné chodníky nebo protierozní opatření," vysvětluje Petrovský.
Akce bude stát cca 5,5 miliónů korun a 90% z toho poskytly fondy EU. Zbývajících 550 tisíc korun zbylo na Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor, která se je snaží získat od místních firem, obcí, jednotlivců i nadací. Projekt připravovali dva roky a jeho realizace začala loni v srpnu. Hotovo má být letos v červnu. „Bez peněz z Unie si tuto akci nedovedu představit. Věřím, že se najde i dostatek společností, která nám se zbývajícími potřebnými financemi pomohou," doufá Petrovský.
V Jizerských horách je velice bohatá síť turisticky značených cest, které jsou každoročně využívány stále větším množstvím turistů. V posledních letech se na jejich obnovou vynakládají nemalé prostředky tak, aby odpovídaly potřebám návštěvníků hor. „Kvalitní a udržovaná návštěvnická infrastruktura je potřebná pro spokojenost a bezpečnost turistů, ale zároveň je nezbytné respektovat potřeby ochrany přírody. Naší snahou je, aby tyto dva zájmy dokázaly vedle sebe existovat v rovnováze," uzavřel Petrovský.