V sobotu spustil SKI Bižu také část areálu Severák. Na své si přišly především děti a mohl se tak uskutečnit i výcvik. Jede se pouze na technickém sněhu a tak se v místě potkávali lyžaři, pěší turisté (na snímku skupinka u rozhledny Slovanka), rodiče s kočárky i skalní cyklisté.

S příchodem roku 2016 se do Libereckého kraje vrátila zima. 31. prosince to ještě při Eleven Silvestrovském běhu kolem tří přehrad vypadalo na jaro, ale o několik hodin později, ta samá místa zdobil sníh. Pokles teplot i menší příděl přírodního sněhu potěšil především provozovatele lyžařských areálů. Ty totiž nejen zasněžují, ale v některých došlo k obnovení provozu.

Například v Rejdicích na svah v sobotu vyjela více než stovka lidí. „Už byli natěšení," poznamenal provozovatel tamního areálu Martin Martínek. V Rejdicích se lyžovat začalo už na konci listopadu, později se ale kvůli oteplení provoz zastavil. „Říkal jsem si, že odtaje 30 procent a 70 procent sněhu zůstane, bylo to ale naopak. Zůstalo tam tak 15 možná 20 čísel sněhu," poznamenal Martínek. Dalších 15 až 20 centimetrů tak bylo podle něj třeba znovu vyrobit. Příroda moc nepomohla, v noci na sobotu sice sněžilo. „Jsou to ale sotva dva centimetry," dodal.

Jizerské hory patří lyžařům i běžkařům

Také v areálu Černá Říčka v Desné na Jablonecku měli o uplynulém víkendu rušno. „Fronty byly tak na pět až osm minut," řekl provozovatel areálu Martin Lauer. Areál už podle něj zůstane v provozu, příští víkend by chtěli rozjet i modrou sjezdovku a dětský vlek. Záležet bude na počasí, v sobotu se přes den oteplilo a v areálech museli vypnout sněhová děla. „Přes noc se ale zase ochladilo," dodal Lauer.

Od soboty se spustil provoz také na Severáku v Hraběticích, kde se rozjel lyžařský vlek naproti Arnice a uskutečnily se i kurzy víkendové lyžařské školky. Od dnešního dne se potom provoz rozšířil také na další sjezdovky Ski arény Jizerky.

Na Tanvaldském Špičáku bude možné lyžovat na Závodní sjezdovce. V provozu bude samozřejmě i lanovka. „Připravujeme na provoz Turistickou sjezdovku a Zalomený s Dětským vlekem na TŠII," informoval marketingový manažer Petr Bažant ze SKI Bižu, která Ski arény v Jizerských horách provozuje.

Na již zmiňovaném Severáku se jezdí na vleku Naproti Arnice a na Kampě. Co se bedřichovských sjezdovek týká, je v provozu dětský vlek na Malinovce. Toto pondělí byl také zahájen provoz skibusů, které může veřejnost využít.

Právě investice do lyžařských areálů patřících pod SKI Bižu byly největší za posledních 10 let. Do modernizace se zde investovalo na 35 milionů korun. Napříč areály byly například vybudovány zábavné a výukové atrakce pro děti. „Pokud se dítě naučí dobře a hlavně bezpečně lyžovat hned od začátku, výrazně klesá riziko úrazu, až se dostane na velký svah. Pojezdové koberce jsou proto nezbytnou součástí výuky," řekl Petr Bažant.

Naplno se zasněžuje také ve Ski areálu U Čápa na Příchovicích nebo na vleku Filip ve Smržovce. O prvním lednovém víkendu tyto sjezdovky vzali útokem především rodiny s dětmi, které zde bobovaly. První lyžaři si musí počkat. Na libereckém Ještědu zahájili sezónu v sobotu. Jako první se rozjela sjezdovka F10 brzy přibudou další.