Stalo se už tradicí, že k výročí 17. listopadu se uskutečňuje slavnostní shromáždění studentů Gymnázia Dr. Antona Randy. Tentokrát jej hostil sál jabloneckého kina Radnice. Sešli se zde jako vždy všichni žáci a učitelé této vzdělávací instituce, aby společně zavzpomínali na významné historické dny, ve kterých někteří studenti psali dějiny, a ohlédli se zároveň za uplynulým školním rokem.

Kino nebylo vybráno náhodou. Promítal se zde totiž dokument Věra 68, na který měla původně dorazit i hlavní hrdinka. „I když se paní Věra Čáslavská nakonec nemohla setkání osobně zúčastnit, bylo pro nás pro všechny velkým zážitkem projít při sledování jejích osudů ve filmu Věra 68 novodobou historií našeho státu a připomenout si, že svoboda a demokracie jsou hodnoty, o které je třeba v každé době usilovat a bojovat," řekl ředitel gymnázia Tomáš Hofrichter.

Žáci tleskali 68 nejlepším

Po samotné projekci následovalo ocenění těch nejúspěšnějších studentů za uplynulý rok. Kromě sportovců, kteří Jablonec i naši republiku reprezentují na světových akcích, má gymnázium i mnoho talentovaných žáků na poli studijním. I proto bylo slavnostní vyhlášení rozděleno do dvou kategorií. Celkem ocenili 40 žáků za studijní úspěchy a 28 sportovců.

Kromě ředitele Hofrichtera přišel poblahopřát studentům i jablonecký primátor Petr Beitl, spolu se svým náměstkem pro oblast humanitní Pavlem Svobodou. „Je vidět, že střední školství v Jablonci nad Nisou je pořád na velmi vysoké úrovni. Bylo to vidět i z přehledu ocenění, kdy studenti dosáhli skvělých výsledků nejen v okresním, ale i krajském a celostátním měřítku napříč studijními obory," vyzdvihl studijní úspěchy náměstek Svoboda.

Ten ostatně nezapomněl ani na úspěšné sportovce. „Randovka je samozřejmě líheň našich sportovních talentů a je to vidět na těch neuvěřitelných úspěších, kterých ti mladí lidé, už v tomto věku dosáhli," dodal.

Ocenění každého žáka potěšilo

Jedním z úspěšných a oceněných sportovců je i Petr Pilz, který vloni reprezentoval naši republiku na juniorském Mistrovství světa v Almaty (Kazachstán), kde štafetě pomohl k sedmému místu. Navíc si na republikovém šampionátu doběhl pro stříbro a bronz. „Ocenění od školy mě potěšilo, i když jsem se ještě ani nestačil podívat, co jsem dostal," řekl Petr Pilz bezprostředně po vyhlášení.

Minulá sezóna byla pro něj prozatím tou životní. Nominaci do Kazachstánu totiž nejdříve vůbec neočekával. Další zima je již ovšem za dveřmi a tak se oceněný student těší i na první závody. „Začínáme úvodním českým pohárem tady v Jablonci. Ten se koná 2. ledna. Myslím si, že trénink přes léto byl úspěšný," pochlubil se se svou současnou formou.

Jeho cílem je pro tento rok obhájit nominaci na juniorský světový šampionát, který se ve druhé půlce února uskuteční v Rumunsku. „Hlavní je kvalifikovat se a na mistrovství bych byl spokojený s umístěním v nejlepší třicítce," dodal na závěr.