rimátor Liberce Tibor Batthyány představil tuto středu plán na jeho modernizaci. Předběžný odhad nákladů je 350 milionů. Rozsáhlé opravy však mohou zavřít bazén až na rok a půl. Tak dlouhá odstávka může být likvidační pro některé sportovní kluby.

„Navenek sice bazén působí relativně perfektně, pod povrchem je ale realita zoufalá," vysvětlil primátor. „Důležitá technologická zařízení jsou absolutně dožitá, náklady na provoz jsou vysoké a kromě toho není bazén bezbariérový a neplní mnohé normy," vypočítal Batthyány.

V tristním stavu je podle něj například desítky let stará vzduchotechnika. Opravy však potřebuje i elektroinstalace, nosná konstrukce nebo střecha.

Modernizace bazénu by měla vyjít vstříc i poptávce liberecké veřejnosti, město proto uvažuje o stavbě dalšího pětadvacetimetrového bazénu, který by se stejně jako nedávná přístavba napojil k tomu původnímu.

„Zájem o výcvikový bazén je takový, že ani nová přístavba ho nestačila pokrýt. Už teď je plně vytížený. Bazén na výuku dětí nám pořád chybí," dodal náměstek primátora Tomáš Kysela.

Návštěvníci bazénu by se mohli podle studie, kterou primátor představil zastupitelům, dočkat mimo jiné i nového vstupu, modernějších sprch nebo šaten.

Vedení Liberce uvažovalo i nad postupnými opravami nebo částečnou uzavírkou bazénu. Obě varianty však musela zavrhnout.

Kdy opravy začnou, ještě není jasné. Liberecký bazén navštíví ročně 350 tisíc lidí. V roce 2012 byl přistavěn pětadvacetimetrový bazén a potápěčská věž.