Hned čtyři cestující liberecké městské hromadné dopravy okradli během pondělí kapsáři. Podle policejní mluvčí Ivany Balákové není vyloučeno, že v centru Liberce začala řádit organizovaná skupina zlodějů. „Ke krádežím došlo mezi desátou a třináctou hodinou. Na policii se přihlásili čtyři okradení, je ale možné, že někteří krádež vůbec nehlásili," upozornila Baláková.

POZOR NA PENĚŽENKY

Jedním z okradených byl muž, který kolem jedenácté cestoval tramvají v centru města. Peněženku mu zloděj vytáhl ze zadní kapsy kalhot. „Měl v ní 1 250 korun, občanský průkaz, platební kartu a nejrůznější průkazky," upřesnila mluvčí.

Dalšími okradenými byly starší ženy, z nichž jedna zřejmě pachatele dokonce zahlédla. „Když nastupovala do autobusu číslo 25, cítila, jak jí někdo sahá na batoh. Otočila se a spatřila muže, který vybíhal ze dveří autobusu," popsala mluvčí.

Jak uvedla okradená žena, které muž vytáhl z přední kapsy batohu peněženku s hotovostí i doklady, jednalo se o zhruba třicetiletého muže světlé pleti s nakrátko zastřiženými tmavými vlasy.

Podobným způsobem byla v úterý okradena i další žena, která cestovala tramvají. Ke krádežím docházelo především v centru Liberce na zastávce Fügnerova nebo Šaldovo náměstí.

„Nejjistějším způsobem, jak krádeži zabránit, je chránit si své věci. I když se nám podaří zloděje chytit, nebude už s největší pravděpodobností mít ukradené věci u sebe," varuje policejní mluvčí a pokračuje: „To znamená: nenosit peněženky v batozích, které máte na zádech, nedávat peněženky na vrch nákupních tašek, používat kabelky či tašky se zapínáním a mít je stále na očích."

VAROVÁNÍ V TRAMVAJÍCH

Podle mluvčí libereckého dopravního podniku Martiny Poršové je prevence jediným způsobem, jak se před zloději chránit.

„Cestující samozřejmě upozorňujeme na zloděje jak hlášením na terminále, tak rozmisťujeme letáky přímo ve vozech," vysvětlila s tím, že ode dneška by mělo cestující na nebezpečí krádeže upozorňovat speciální hlášení na terminále.

„Varovný spot poběží i v tramvajích v centru města," ujistila Martina Poršová.

V některých vozech jsou už dokonce nainstalovány kamery a další by měly kamery dostat.