K tradičním letním akcím v obci Líšném patří turnaj v pétanque. Na organizaci se kromě Líšenské aktivity podílí také tamní starosta i hráč v jedné osobě Jiří Mikeš.

Jak moc se hra rozrostla za poslední roky?
Ten rozměr zůstává v podstatě stejný. Pomalu se zvyšuje počet týmů, které startují v ročním turnaji Líšný Open. Ten je vždycky druhou sobotu v srpnu. Takže čekáme účast čtyřiceti týmů. Během turnaje bude celou sobotu program včetně překvapení a jako vždycky výborná kuchyně: speciality na grilu, Svijanský ležák a další lahůdky pro všechny, nejen pro soutěžící, ale i pro návštěvníky a náhodné diváky.

Na kolika sportovištích se borci utkají?
Tak máme upraveno deset kurtů a na těch deset kurtů jsme vybaveni poloprofesionálními francouzskými koulemi Obut, se kterými se u nás hraje. To znamená, že všichni mají stejné podmínky a usilujeme o to, aby tento turnaj byl pro neregistrované hráče.

Jak moc finančně je pro obec náročné o ta sportoviště během roku pečovat?
Obec o to tolik nepečuje, o to pečují členové občanského sdružení Líšenská aktivita, ve zkratce Lišak. V podstatě to není tak finančně náročné, jak by se zdálo. Stačí trochu Randapu proti prorůstající zeleni, sem tam to pohrabat a trošku zkulturnit okolí, posekat. Takže to je v naprosté pohodě.

V Líšném se tedy hodně hraje. Máte zájem třeba expandovat do dalších soutěží mimo kraj?
Já se ještě nejdřív vrátím k předchozí otázce, když dovolíte. Nejtragičtější situace s hřištěm byla v roce 2006, kdy vlastně, tuším, že to bylo z pondělí na úterý, se vylila Jizera a měli jsme na kurtech 80 centimetrů vody a v sobotu se ten turnaj stejně hrál. Takže to všechno prostě funguje. No a co se týká toho expandování nebo soutěží. My jsme se schválně nestali členy žádné asociace petangových klubů, my si to prostě hrajeme po líšensku. Trošku jsme si ta pravidla upravili i na vlastní podmínky, ale nicméně je to Petanque. My nemáme ambice, snad kromě účasti na přátelských turnajích, šířit tuto slávu, protože už teď je to vlastně největší petangová akce na území Českého ráje.

Již tradičně se konal na kurtech v Líšném místní open.Tentokráte se turnaje zúčastnilo 36 trojic a celkem si kouli osahalo přes stopadesát hráčů. Na snímku Viktor Mužíček

Vy samozřejmě, jak vím z předcházejících ročníků, také hrajete, máte svůj tým. Jak si na tom stojí tým starosty?
Náš tým se jmenuje Kulový… se čtyřmi tečkami a nestojí si už, protože už dva ročníky jsme nehráli. Musíme se starat o organizaci a průběh turnaje, a to jak o datový sběr a výsledky, tak o občerstvení a stánky, ceremoniaci, moderování a vlastně děláme i trošku rozhodčí, radíme a pomáháme těm, co přišli poprvé.

Líšný - louka u Jizery: sobota 8. srpna od 9.00 Líšný OPEN 2009. Turnaj v pétanque trojic – 7. ročník – na deseti hřištích pro neregistrované hráče. O zábavu a hudební doprovod na Líšný OPEN 2009 se i v letošním roce bude starat osvědčený DJ Bodie. Jako malé zpestření programu organizátoři nabídnou vystoupení Wellness Teamu Tělovýchovné jednoty Sokol Huntířov nad Jizerou.