Šest měsíců před komunálními volbami se v Lučanech rozhodli vyměnit starostu. Pro jedny rána z čistého nebe, pro druhé pečlivě připravená akce. Ladislav Pivrnec stihl hlasování o důvěře předejít a podal na čtvrtečním jednání zastupitelstva abdikaci. Následovala jej i místostarostka Miluše Štěpánková.

„Pracoval jsem v zastupitelstvu dvacet let, z toho po tři volební období mne zvolili starostou, ale takovou osobní zášť jsem ještě nezažil,“ zdůvodnil své rozhodnutí Pivrnec. Iniciativa k jeho odvolání vznikla z popudu předsedkyně kontrolního výboru a zastupitelky Ivany Halamové. Jí na oplátku navrhoval odvolat Ladislav Pivrnec.

Lučany ale nezůstávají bez svého představitele. Z hodiny na hodinu se starostou stal Jiří Řešátko, řidič nákladní dopravy a předseda TJ Lučany. „Je to ohromný šok. Rozkoukávat se budu asi dlouho,“ přiznal.

V zastupitelstvu je Jiří Řešátko druhé období. Akt změny za zbytečný nepovažuje. „Asi tam nějaká pochybení byla,“ uvedl na adresu exstarosty.

Názor:

Dagmar Kubištová, Lučany nad Nisou:

„Pokud by tak lidé rozhodli v řádných volbách, je to jejich vůle. Ale tohle jsou intriky, bez ohledu na to, že oba byli na kandidátce stejné strany. Komunální politika je o osobnostech a ne stranách.“

Podle slov Řešátka šlo o změnu nenadálou. To se však někteří místní nedomnívají.

„Ale on se na to starostování chystal,“ uvedl zdroj blízký novému starostovi.

Řešátko tvrdí, že je stále překvapený. Opírá se o rozhodnutí zastupitelů: „Když Ladislav Pivrnec odstoupil, tak zastupitelstvo rozhodlo, tak jak rozhodlo.“

Co iniciátorům střetu na Pivrncovi vadilo?

„Neplnil řádně své povinnosti,“ konstatovala zastupitelka Ivana Halamová. Hloubkovou kontrolu zaměřila proto na jeho činnost. „V žádném případě jsem ale nezjistila nějaké machinace nebo úniky peněz. To bych veřejně řekla,“ doplnila.

Nesprávné podle ní bylo, že některé zakázky dostali podnikatelé, přestože na ně neměli živnostenské oprávnění. „Třeba rekonstrukce mostku na Maxově či práce na opravě vilky, kde získal oprávnění až v průběhu práce,“ vypočetla.

Předkládat měl podle ní Pivrnec zastupitelům i rozpočty na vše, co přesáhlo sto tisíc korun. „A to nedělal. Změna mi zbytečná nepřipadá, došla mi trpělivost. Věděla jsem, že mě další čtyři zastupitelé podpoří,“ dodala s tím, že o věci dopředu mluvili. „Já bych zvedl ruku pro jeho odvolání,“ odsouhlasil nový starosta Jiří Řešátko.

Na vyjádření a rozbor nebyl čas

Zápis z provedené kontroly Ivanou Halamovou obdržel ještě jako starosta Pivrnec ve čtvrtek před polednem. "Připravit na něj reakci a rozbor není v silách od pěti odpoledne," konstatoval. Na vyjádření k obsahu měl právo a písemná forma měla být součástí zápisu předloženého zastupitelům.

"Tento způsob kontroly mne nedává zákonné právo se bránit a hraničí s pomluvou. Vrhá to špatné světlo na práci celého městského úřadu," zlobí se exstarosta.

Rozhodnutí Pivrnce odstoupit následovala jeho pravá ruka místostarostka Miluše Štěpánková. „Čekají nás volby a atmosféra houstne. Opozice opět vyrazila do nekalých praktik,“ poznamenala k dění. Podle ní získala obec za vlády Ladislava Pivrnce úplně novou moderní tvář.

„Starosta je dílem úředník, právník, stavař, krizový manažer, ekolog, psycholog i soudce…,“ dodala.

Volba nového místostarosty

Ve hře je ještě post místostarosty Lučan po odstoupení Štěpánkové. Kdo z devítičlenného zastupitelstva na sebe neuvolněnou funkci vezme. Tři vypadávají: nový starosta Jiří Řešátko, exstarosta Ladislav Pivrnec a pochopitelně Miluše Štěpánková.

Zbývají: Halamová Ivana, Cholenský Jan, Jiřička Martin, Kulasová Alena, Štěpnička Roman a Hilleová Hana.

Mimořádné jednání zastupitelstva se koná
v Lučanech nad Nisou
ve čtvrtek 22. dubna
od 17 hodin.