Bez osobní účasti zástupců prvního statutárního města, kterému je věnována kilová stříbrná medaile, vyrazili v jablonecké České Mincovně první kusy novinky. Na jedné straně obří medaile je vidět Plzeň jako na dlani.

„Od začátku jsme spolupracovali s plzeňským magistrátem a odtamtud také máme letecké snímky. Pomohli nám i s napasováním siluety plasticky vystupujícího kostela Svatého Bartoloměj,“ popsal ředitel mincovny Radek Šulta. Zároveň dodal, že jej mrzí osobní neúčast někoho z Plzně, zejména když jde o prvoražbu tak velké medaile.

Razit tak velkou medaili, přestože mají v Jablonci dlouholeté zkušenosti, není z technologického hlediska nic jednoduchého. „Větší průměr už na našem lisu vyrobit nemůžeme,“ doplnil Josef Pazour, technický vedoucí výroby. Průměr devět centimetrů je tedy na samé hranici možností.

Přestože jsem o investiční medaili, Šulta předpokládá, že o ní primárně budou mít zájem jiní kupci než sběratelé a investoři. „Sázíme na patriotismus Plzeňanů. Třicet nebo padesát tisíc dnes může dát téměř každý,“ míní ředitel mincovny.

Vysokogramážní novinku nabízejí ve dvou provedeních. Kilo stříbra za padesát tisíc korun a půlkilogramovou medaili za 28 000 až 30 000 korun. Podle Zdeňka Vojtěcha z obchodního oddělení České Mincovny je závazně zamluveno deset Vyrazit jich chtějí celkem 150 kusů.

Postupně by svou stříbrnou kilovku a půlkilovku mělo dostat všechna statutární města v České republice. V České Mincovně plánují razit dvě ročně. Líc bude vždy věnován městu. Motiv reversní strany je pak pro celou řadu společný. Dominantním prvkem je mapa České republiky, na které jsou vyznačeny řeky, pohoří a body, které symbolizují polohu všech dvaceti čtyř statutárních měst.

Včera uvedli na numizmatický investiční trh i platinovou půlkilovou medaili ze série „Významné stavby“. Její cena se s DPH vyšplhala kvůli recesi na trhu s drahými kovy na 790 000 korun.

V pořadí třetí půlkilová platina je věnována Velehradu. Trojlodní Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje je považována za klenot moravského baroka. Je součástí Velehradského kláštera, který je historickým duchovním centrem a nejvýznamnějším poutním místem České republiky.