Od neděle začnou platit nové jízdní řády, spousty spojů pojedou jinak.

Nejzásadnější změnou na Jablonecku je zavedení nového vlakového spoje z Kořenova až do Rovenska pod Troskami. „Vlak bude sestaven z vozů speciálně upravených pro přepravu jízdních kol," přiblížil Otto Pospíšil z firmy KORID LK, která dopravu v kraji organizuje. Vlak pojede kolem poledne, namísto chybějícího rychlíku, v Turnově bude mít návaznost na vlak do Prahy.

Od 12. prosince bude v provozu nový pár spěšných vlaků, které propojí Semilsko s Libercem.

V létě opět vyjede turistický vlak „Mácháč" na trase Drážďany Liberec Doksy. Letos zavedený spoj jezdící letních víkendech měl úspěch. „Vlak byl v některých dnech obsazen do posledního místa," uvedl Pospíšil.

Z důvodů uzavírky silnice přes Kunratice bude v celém roce 2017 platit výlukový jízdní řád a linka 141 mezi Jabloncem a Libercem bude nadále jezdit přes Vratislavice. Na základě námětů cestujících k drobným úpravám a některé další připomínky jsou zapracovány i k prosinci. Například večerní spoj po 21. hodině z Liberce pojede o 7 minut později. Návaznost ve směru Janov na linku 101 v zastávce Ostrý Roh v Rýnovicích bude po dohodě s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce zachována.

Další změnou, která již nesouvisí s uzavírkou, je prodloužení večerních spojů ve 21 hodin z Liberce, respektive po 22. hodině z Jablonce do/ze zastávky Na Hutích, čímž dojde k zajištění dopravy na/ze směny v místních firmách.

Od prosince bude zavedeno nové víkendové spojení ze Semil do Železného Brodu přes Chuchelnu a Záhoří. „V období letních prázdnin bude autobus zajíždět i k rozhledně na Kozákově," popsal Pospíšil.

Všechny změny v dopravě najdou zájemci na webu: www.iidol.cz.

OPRAVY TRATÍ

V příštím roce se chystá oprava železniční trati Tanvald Železný Brod se zvýšením rychlosti a v nejbližších 3 letech by měla být rekonstruovaná trať z České Lípy do Liberce. „Tyto úpravy, přestože jsou velmi vítány a očekávány, však pouze napravují zanedbanost z posledních desítek let," popsal Pospíšil.

Kompletní souhrn změn je uveden na webu iidol.c. Jízdní řády je možné, tak jako v minulých letech, zakoupit v knižní podobě. Vydávány jsou pro oblasti Českolipsko, Liberecko a Jablonecko + Semilsko.