Zájem je podle vedení nemocnice zatím spíše vlažný. „Do nedělního večera se nám přihlásilo osm lidí,“ přiblížila mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Zájem o testy podle všeho projevili ti, kteří pracují v zahraničí. „Pracuji ve stavební firmě, se kterou hodně cestujeme po Evropě, zrovna odjíždíme do Německa. Počítám s tím, že si po návratu test zaplatím,“ popsal 45letý Petr ze Železnobrodska.

Pokud chce mít člověk, který se dostal do rizikového prostředí, jistotu, je test řešením. Před objednáním je nutné uhradit na bankovní účet nemocnice částku 2800 korun a při platbě uvést rodné číslo bez čísla za lomítkem jako variabilní symbol. „Po přijetí platby na účet musí zájemce zavolat a objednat se na konkrétní den a čas odběru,“ upozornila Hybnerová.

Odběrové místo je v červeném stanu na parkovišti u interního pavilonu, vpravo u vjezdu z Žitné ulice, výtěr lze provést i z auta.

Výsledek testu obdrží testovaný od příslušné laboratoře na e-mail. Provedení testu trvá určitou dobu, která je závislá na aktuální kapacitě laboratoře, výsledek a jeho doručení proto může trvat 1 až 2 dny, ve výjimečných případech i déle. Vyšetření odebraných vzorků neprovádí laboratoř Nemocnice Jablonec, jsou zpracovávány centrálně mimo nemocnici.
„Prosíme samoplátce, aby při platbě a objednávání počítali z výše uvedených důvodů s dostatečnou časovou rezervou,“ doplnila Hybnerová.

Testy na přítomnost koronaviru se v jablonecké nemocnici provádějí už od konce března. Dosud se však prováděly jen v případě doporučení od praktického lékaře nebo epidemiologa. Poté se takový člověk musel přes lékaře domluvit s nemocnicí na čase telefonicky. Pacient tedy musel mít doporučení a objednaný čas.

Nemocnice je na dopady pandemie připravena. Vzhledem k nařízení centrálních orgánů mají v jablonecké nemocnici i nadále vyčleněnou lůžkovou kapacitu pro případné zhoršení epidemiologické situace. „V nemocnici zatím panuje relativní klid,“ informoval ředitel nemocnice Vít Němeček.

S tím, jak se uvolňují celková opatření, tak se k životu probouzí i nemocnice. Restart péče probíhá v koordinaci s ostatními nemocnicemi v kraji.

„Žádáme veřejnost, aby byla i v dalším období trpělivá a postupovala podle pokynů našich zaměstnanců i praktických lékařů. Na webu nemocnice v sekci Epidemiologická situace zůstávají informace z jednotlivých oddělení, které průběžně aktualizujeme,“ doplnil Vít Němeček.