POUZE JEDNA KANDIDÁTKA

Ve Skuhrově jdou do voleb jen současní zastupitelé. „Pokud vím, ambice kandidovat mělo ještě jedno sdružení, ale nakonec z kandidatury vycouvalo s tím, že se bude zapojovat do dění v obci a kandidátku postaví případně až na volby v roce 2022,“ sdělil starosta Skuhrova a zároveň lídr jediné kandidátky v obci Tomáš Pavlata. Kandidátka nese název Hnutí za obec zdravého rozumu. Dvojkou je bývalá starostka a současná místostarostka Jiřina Rybáková.

V Radčicích kandiduje do pětičlenného zastupitelstva také jediné hnutí Občané pro Radčice. Pět ze šestice kandidátů je mladších čtyřiceti let. „Minulé zastupitelstvo bylo z valné části na mateřské dovolené,“ směje se starostka Dagmar Havlová, taktéž jednička jediné kandidátky.

Vlastně to samé se během voleb bude dít také v sousední Vlastiboři, jedno jediné hnutí kandiduje i v Rádle. I tady jsou lídry kandidátek současní starostové konkrétně Miroslav Šikola za sdružení Aktivní a rozumní pro Rádlo a ve Vlastiboři František Barták za sdružení Za lepší obec.

Na jinou formu kandidátek vsadili v obcích Frýdštejn, Jenišovice či Líšném. Voliči si vyberou přímo z konkrétních lidí, ne podle sdružení, stran či hnutí. „Myslím si, že to je nejspravedlivější pro obce do jednoho tisíce obyvatel. Ne všichni se vyznají v počítání preferencí, takhle to je hned přehledné,“ popsal starosta Frýdštejna Pavel Müller.

BEZ POLITIKAŘENÍ, KAŽDÝ SÁM ZA SEBE

Podle Müllera byli první obcí v okolí, kde tento model již před několika volebními obdobími zavedli. Při ustavujícím zasedání zastupitelstva se prý tak nepolitikaří. „Vlastně záleží na tom, kdo z nás dostane nejvíce hlasů, a ten pak má právo vyslechnout nabídku ke starostování,“ doplnil. A co by se stalo, kdyby současnou praxi chtělo narušit nějaké sdružení či politická strana? „Myslím si, že by lidé dali jasně najevo, co si o tom myslí,“ nechal se slyšet.

Po vzoru Frýdštejna probíhají volby v Jenišovicích a nově i Líšném. „Je to jako lego. Voliči si sestaví zastupitelstvo úplně podle svého rozumu. Při volbách, kde kandidují sdružení, může člověk mít největší počet preferenčních hlasů, přesto se nemusí do zastupitelstva dostat,“ popsal starosta obce Líšný Jiří Mikeš.

Sám cítí zvýšený zájem o volby. „Kandiduje nás sedmnáct, tolik kandidátů v obci asi nebylo. Podle mne má kandidát s nejvyšším počtem hlasů právo stanout v čele obce a vybrat si místostarostu,“ doplnil starosta Líšného. Pravda, kandidátky snad všech sdružení, hnutí i politických stran kandidujících do zastupitelstev měst a obcí nabízejí voličům ženy, v Pulečném a Dalešicích šly ještě dále. Ženy si tu založily kandidátky samy.

Liga žen v Dalešicích jde už do čtvrtých voleb. Původně vznikla spíše z recese, dnes se etabluje jako důležitá síla na mapě obce. „Naše sdružení se skládá jen z žen. I proto je naším hlavními tématy bezpečnost dětí i seniorů. A asi nám to jde,“ usmívá se starostka Hana Vélová.

ŽENY VPŘED, DO VOLEB JDOU BEZ MUŽŮ

Vzor Ligy převzaly ženy v Pulečném. „Vázla komunikace s pány, a proto jsme se už před minulými volbami rozhodli jít do voleb samy. Vydrželo nám to i se základní sestavou dodnes, tak proč to nezkusit znovu,“ myslí si lídr kandidátky sdružení Dámská 7 a starostka Jana Mališová.

V Jablonci postavilo kandidátky dvanáct sdružení, hnutí a politických stran, o jednu méně než v roce 2014 a o další jednu méně než v roce 2010. Na pozici primátora už kvůli získanému poslaneckému mandátu nechce kandidovat Petr Beitl. Na kandidátní listině ODS ale figuruje, byť na posledním, třicátém, místě.

Voliči v Tanvaldu budou vybírat ze sedmi stran a sdružení, v minulých volbách měli na výběr z osmi kandidátek. Tady chce obhájit starostovské křeslo Vladimír Vyhnálek. Železnobrodští mají po čtyřech letech zase složitější výběr. Zatímco v roce 2010 tu kandidovalo sedm stran a sdružení, pak v roce 2014 jich bylo již devět a v letošním roce dokonce deset. Jedničkou na kandidátce sdružení Za rozvoj města je současný starosta František Lufinka, dvojkou pak místostarosta Ivan Mališ.

Lídry neboli jedničky všech kandidátek ve větších městech okresu představí Jablonecký deník ještě před konáním voleb do zastupitelstev obcí. Ty se letos uskuteční v pátek 5. a v sobotu 6. října.