VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Olešnici se rozhořel spor

Zlatá Olešnice/ Na pastviny soukromého farmáře někdo pohodil kravskou hlavu, zemědělec tvrdí, že mu chtějí uškodit. Páchnoucí kravskou hlavu staženou z kůže našel syn olešnického farmáře na jejich pastvinách.

1.2.2008
SDÍLEJ:

Kravskou hlavu našel Jiří Vrkoslav mladší na pronajaté pastvině, když jel s traktorem pro dřevo. Tvrdí, že ji tam určitě nalíčili myslivci jako újeď na lišky. Ti se však brání. Nejenže je to neetické, ale nedovoluje jim to ani platný zákon. Foto: Deník/Ota Bartovský

Veterináři takový nález klasifikují jako zvlášť nebezpečný biologický odpad, jehož likvidace podléhá přísným pravidlům. Hlavu místní myslivci kvůli tomu na své náklady přemístili do kafilerního boxu.

Ty ale farmář Jiří Vrkoslav nařkl, že ji tam nalíčili jako újeď na lišky, protože ležela přímo pod „kazatelnou“. „Už jsme tu jednoho potkali, jak táhl na káře celé tele,“ konstatoval jeho syn Jiří. Podle něj je to úplně stejné.

Hospodář olešnického mysliveckého spolku se proti tomu tvrdě ohradil. „V žádném případě. Nejenže je to proti hygieně, ale především nám to zakazuje zákon pod sankcí přijít o licenci,“ vysvětlil myslivec Jiří Zelenka.

Majitele kazatelny (krytého a zabezpečeného posedu – pozn. red.) osobně zná. „I on se od tohoto nařčení distancoval,“ dodal myslivecký hospodář. Pravda podle něj může být úplně jinde. Něčí záměr ještě více zostřit vztahy, které mezi lidmi v obci, myslivci a farmářem, panují.

„Narafičili to, stejně jako když nám za kravínem pohodili dvě mrtvá telata,“ argumentuje farmář Jiří Vrkoslav. Na pastvině našli hlavu černobílého plemene, které oni nikdy nechovali. „Ty má hoření farmář,“ konstatoval jeho syn. Podle pohledu předpokládá, že jde o mladého býčka zabitého jateční pistolí.

Po nálezu podali Vrkoslavovi trestní oznámení na neznámého pachatele na policii v Tanvaldě. „Žádná škoda nám nevznikla, ale nechceme, aby se říkalo, že tu zase něco pohazujeme,“ vysvětlil farmář. „Případ policisté šetří jako přestupek proti občanskému soužití,“ potvrdila jablonecká mluvčí Ludmila Knopová.
Přestože jsou myslivci zajedno, že odhozená kravská hlava není jejich dílem, jako hospodáři se o biologický odpad postarali. „Hospodář mi ji převezl v igelitovém pytli do kafilerního boxu, včera ráno se zastavila specializovaná firma. Zaplatil jsem 214 korun,“ uvedl Jindřich Josífek. Náklady ponese sdružení.

Josífek je nejen myslivec, ale současně i farmář. „Skot doma podle zákona v žádném případě nesmíte porazit, jen na jatkách,“ upozornil s tím, že sám sice chová černobílé plemeno, ale minimálně dva roky neporážel. Například v Roprachticích na Semilsku podle jeho zkušeností řezali bezprostředně po porážce rohy. Další jatka jsou v Brodě.

 

Minirozhovor: Jiří Šilha, mluvčí Českomoravského svazu myslivců

Myslivci počítají rok od 31. března. Takže se blíží v tom současném k závěru. Zatím odlovili v lokalitě u Bohdalovic devět kusů lišek. V místech, kde našel farmář Vrkoslav kravskou hlavu, se podle místního mysliveckého hospodáře Jiřího Zelenky lišky vyskytnou jen úplnou náhodou. V drtivé většině vyhynuly. Sklátila je totiž prašivina. A líčit na ně újeď je bezpředmětné a navíc jen volným pohozením protizákonné.

Kdy a kde mohou myslivci nastražit újeď na lišky?

Pouze v rámci přikrmovacího zařízení. Přikrmovací zařízení lze vybudovat pouze se souhlasem vlastníka pozemku. Je to však krajní řešení, které vychází z nutnosti snižovat početní stavy lišek, které neustále stoupají, jsou přemnožené a likvidují zbylé populace drobné zvěře.
Liška má v současné přehledné krajině podstatnou výhodu před lovenou kořistí, protože přehledná krajina ji velmi ulehčuje lov. Drobná zvěř prakticky nemá šanci.

Jaký zákon to povoluje, jaké maso je povoleno takto použít a jaké ne?

Využití masa nesmí být v rozporu s Veterinárním zákonem. Osobně nedoporučuji využívat masitých návnad a zvláště pak celých kadáverů.

Jak myslivci zabezpečí, aby s ním nenakládaly osoby nepovolané?

Pravidelnou kontrolou.

Jak zabezpečí, aby nedošlo k eventuální kontaminaci okolní půdy vzhledem k blízkosti studní?

Likvidací všech zbytků.

Jak dlouho mohou nechat kadáver takto volně ležet?

Lov probíhá pouze v omezeném časovém úseku.

Autor: Lenka Klimentová

1.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání:12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontrola pryžových těsnění pro automobilový průmysl., Požadujeme: svědomitost, zodpovědnost, flexibilitu, zájem o práci. , Kontakt osobně: úterý a středa od 8.00 - 8.30 hod., , Místo výkonu práce: Malostranská 4, 468 51 Smržovka. Pracoviště: Petr hoffmann-pracoviště, Malostranská, č.p. 4, 468 51 Smržovka. Informace: Petr Hoffmann, +420 603 229 016.

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání:12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontrola pryžových těsnění pro automobilový průmysl - dvousměnný provoz, práce i o víkendu, dobrý zrak, vhodné i pro OZP., Požadujeme: svědomitost, zodpovědnost, flexibilitu, zájem o práci. Výhodou je bydliště v okolí Tanvaldu. , Kontakt osobně: úterý a středa od 8.00 - 8.30 hod., telefonicky, od: 8.00 - 14. 00 hod., Místo výkonu práce: Hlavní č.p. 643, 468 51 Smržovka. Pracoviště: Petr hoffmann, Hlavní, č.p. 643, 468 51 Smržovka. Informace: Petr Hoffmann, +420 603 229 016.

Obchod - Obchod Obchodní referent25 000 Kč

Obchodní referenti Office manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Office manager, Rychle se rozvíjející firma s mezinárodní působností hledá nového Office managera., Zabýváme se designem a prodejem křišťálových, ručně broušených lustrů, speciálně navržených pro prestižní projekty vil, paláců a soukromých rezidencí. , AYSAN je pro lidi, kteří hledají nestereotypní práci, ve které můžete svým aktivním přístupem ovlivňovat chod firmy., Do našeho týmu rádi přijmeme motivovaného jedince, který je pozitivně naladěn, mluví plynně anglicky a obratně používá Office., Máte zde možnost poznat zajímavé zahraniční klienty, účastnit se mezinárodních celosvětově známých výstav či přispívat k rozvoji firmy přímo z kanceláře., Na pozici Office manager hledáme velmi schopného, samostatného a dobře zorganizovaného jedince, který dokáže řešit více úkolů najednou. Tedy požadujeme perfektní time management, spolehlivost, pozitivní přístup a hbitost při řešení každodenních povinností. Budete plánovat firemní cíle a rozdělovat s nimi spojené úkoly mezi jednotlivá oddělení, což vyžaduje mít přehled nejen nad veškerou administrativou včetně finančních statistik, ale také přehled nad marketingem a všemi projekty. , Požadujeme předchozí zkušenosti v managementu. Ačkoli jsme malý team (naše firma je tvořena šesti zaměstnanci), tato pozice vyžaduje obrovskou zodpovědnost. V mnoha případech stojí důležitá rozhodnutí právě na bedrech Office managera.. Pracoviště: Aysan s.r.o. - pracoviště, Janovská, č.p. 132, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Zuzana Pavelková, +420 727 825 345.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psychiatr350 Kč

Lékaři v psychiatrických oborech Psychiatr. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 350 kč, mzda max. 600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Psychiatr, Náplň práce:, " Příprava na setkání s účastníky, " Setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " Předání zápisu ze setkání s účastníky, " Vyplnění a podpis výkazu práce za jednotlivé měsíce dle počtu odpracovaných hodin na projektu, " Předání prezenční listiny s uvedením termínu setkání s účastníky projektu, času setkání, jména a podpisu účastníka projektu a sociálního pracovníka, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Závora spadla na projíždějící auto, řidička rychle zareagovala

Turnov - radnice

V Turnově se blíží konec sběru participativních projektů

Muzea dostanou osm milionů na opravy i nákup exponátů

Liberecký kraj - Krajská muzea a galerie se letos mohou těšit na mimořádnou finanční injekci na úpravy a rozšíření expozic. Liberecký kraj mezi ně díky vyšším daňovým příjmům rozdělí téměř osm milionů korun.

Do Libereckého kraje vloni přijel rekordní počet návštěvníků

Liberecký kraj – Kraj má za sebou úspěšný rok, co se týče počtu návštěvníků. Během loňského roku ho navštívilo téměř 936 tisíc hostů z jiných částí republiky a také ze zahraničí.

O kompostéry mohou v Jablonci požádat již v březnu

Jablonec n. N. – V průběhu března spustí Jablonec příjem žádostí o poskytnutí zahradního kompostéru. Mezi občany bude rozděleno 1200 kompostérů o objemu 1100 litrů.

Jak obelstít exekutora? Je to jednoduché, známe způsob

Jablonecko – Stali jste se dlužníkem, máte obstaven účet a jste v začarovaném kruhu? Našli jsme možnost, jak to obejít. Není to žádná určitě novinka a dlužníci to už velmi dobře znají…

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT