Drtivá většina z nich jsou přitom senioři. „Před okny mám několik stromů a křoví. Slunce mi sem svítí jen několik málo hodin kolem poledne,“ přiblížila paní Marie z jednoho bytu v panelovém domě.

Obyvatelé se snaží proti přebujelé vegetaci v okolí svých oken bojovat. Někteří dokonce peticí, jako obyvatelé jednoho z panelových domů v ulici Vítězslava Nezvala. Spodní patra budovy, především na jedné boční straně, jsou utopena pod terénem, na svahu navíc rostou vzrostlé náletové dřeviny. A protože rostou na pozemcích města, sepsali obyvatelé petici, aby je magistrát pokácel.

Podle petice stromy a keře svým vzrůstem a charakterem dosáhly takových rozměrů, že negativně ovlivňují množství slunečního světla propouštěného do několika spodních pater bytového domu. „Pro některé byty se jedná o zastínění jejich jediného okna,“ přiblížil jeden z obyvatelů domu Josef Brostík.

Petice zapůsobila, na místo se sjeli úředníci magistrátu i členové osadního výboru Mšeno a Jablonecké Paseky. Na místě petičníci upřesnili dřeviny, které požadují vykácet. „Jedná se víceméně o drobný nálet javoru, jasanu, černého bezu a podobně, který tvoří podrost vzrostlým stromům. K tomu byly ke skácení navrženy dva smrky, které jsou silně proschlé a hodně vyvětvené, což snižuje jejich stabilitu,“ popsala situaci vedoucí oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu Štěpánka Gaislerová.

Na místě domluvili další postup. Dřeviny se ale vykácejí až na podzim, nejpozději v zimě příštího roku v době vegetačního klidu. „Vzrostlé dřeviny zůstanou zachované, ale provedeme jejich bezpečnostní řez,“ dodala Gaislerová. Brostík dále upozornil na keře přesahující do domovního schodiště. Také ty se v nejbližší době upraví.

Letošní rok je bohatý na srážky a lidé ve městě si tak stěžují i na přerostlé traviny. Třeba na sídlišti Šumava se sekalo až v druhé polovině července. „Bydlíme na sídlišti Šumava od roku 1972. Zatím se ještě nestalo, aby nebyla do července posekána tráva na prostranstvích mezi ulicí Vysoká a Na Šumavě. Měla už čtyřicet centimetrů, posekali ji až v minulém týdnu,“ popsal třeba Zbyněk Budínský.

Výtky na pozdní sekání trávy ale na magistrát chodí každou chvíli. Třeba z ulic Budovatelů či Palackého. Lidé upozorňují magistrát i na přerostlé keře v okolí přechodů a kruhových objezdů. Například u kruhového objezdu před obchodním centrem Rýnovka.

„Vznikají tam nebezpečné situace, protože přes ně není vidět přicházející chodec či přijíždějící auto. Už před několika lety jsme na to upozorňovali a navrhovali, aby keře bezprostředně u přechodů byly zcela odstraněny,“ poznamenal jeden z obyvatel blízkých domů. Magistrát slíbil vyřešení stavu do konce července.