Při každých volbách se na kandidátkách do zastupitelstev objevují nová jména a zase některá mizí. Trio Mužíčková, Polák a Chlouba si lidé zvykli čítat každé volební období už několikrát za sebou. Jak to bude v Plavech, Tanvaldě a Rychnově tentokrát?

V Plavech mají rozhodnuto, kdo bude po následující čtyři roky vládnout na „radnici". V této obci na břehu Kamenice jde tak trochu o evergreen. Ale na druhou stranu je obci ku prospěchu, že se lidé dokáží dohodnout.

Do říjnových voleb tu jde opět, jako minule, jen jedno jediné sdružení nezávislých kandidátů Za rozvoj obce. V jeho čele stojí Věra Mužíčková, dosavadní starostka. Volební účast je v Plavech dost vysoká, přesahuje 40 %.

Do čela patnáctičlenného zastupitelstva v Rychnově u Jablonce se míní postavit šedesátiletý František Chlouba jako nezávislý. Opět. Je nejdéle úřadujícím starostou, prostě od začátku novodobé historie.

V roce 1990 byl Petr Polák na komunální kandidátce Občanského fóra až v nižších patrech. Po vyhraných volbách ale o post starosty překvapivě nebyl zájem, a tak to zkusil. A Tanvaldští dodnes jiného starostu neznají. Letos šestašedesátiletý Polák ale prohlásil: „S politikou končím…" Do jednadvacetičlenného zastupitelstva se v Tanvaldě chystá osm stran a sdružení.

Čtyřlístek starostovských pilířů uzavírá jiřetínský Josef Kucín. Úřaduje od 1. 1. 1992, kdy vytvořili samostatnou obec. „Ano, pokračuji. Jdu do voleb," potvrdil včera.